Azərbaycan Qəzzada missiyaya qoşulmaq üçün ABŞ-nin sorğusunu nəzərdən keçirir
ABŞ Azərbaycana Qəzzada sabitləşdirici qüvvələrə - döyüş əməliyyatları dayandırıldıqdan və humanitar yardımın çatdırılması genişləndirildikdən sonra ərazidə təhlükəsizliyi təmin etmək üçün nəzərdə tutulan beynəlxalq missiyaya qoşulmağı təklif edib.
Bu barədə "AnewZ" etibarlı mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, Bakı hələ yekun qərar qəbul etməyib. Azərbaycanın mövqeyi dəyişməz olaraq qalır: hər hansı bir iştirak beynəlxalq legitimlik verən və aydın mandat müəyyən edən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnaməsinə əsaslanmalıdır.
Bu missiya BMT-nin ənənəvi əməliyyatı deyil, Balkan yarımadasındakı münaqişədən sonra yaradılan strukturlara bənzər çoxtərəfli sabitləşdirici qüvvələrdir. Onların məqsədi əsas obyektlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, humanitar yardımın çatdırılması və siyasi strukturların formalaşması dövründə münaqişənin yenidən başlamasının qarşısını alınmasıdır.
ABŞ tərəfindən dəstəklənən beynəlxalq sabitləşdirici qüvvələr döyüş əməliyyatları dayandırıldıqdan sonra Qəzzanın bərpası ilə məşğul olmalı, zorakılığın qarşısını almalı və sabit idarəetməyə keçidi dəstəkləməlidir.
ABŞ qoşun göndərməyi planlaşdırmır və regional və beynəlxalq tərəfdaşlardan ibarət koalisiya yaratmaq niyyətindədir. Onların arasında diplomatik balansı təmin edə və sülh səylərinə töhfə verə bilən etibarlı iştirakçı kimi Azərbaycan da nəzərdən keçirilir.
İsrail KİV-lərinin məlumatına görə, konsepsiya ABŞ vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens və İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu arasında Qəzzada postmüharibə dövründə təhlükəsizlik sisteminin hazırlanması kontekstində müzakirə edilib.
Azərbaycan əvvəlki yanaşmasını qoruyub saxlayır: xarici oyunçuların iştirakından əvvəl ərəb ölkələrinin Qəzzanın gələcəyi ilə bağlı vahid baxış formalaşdırmalı olduğunu vurğulayaraq, İƏT, Ərəb Dövlətləri Liqası və İslam dünyası ilə koordinasiya şəklində fəaliyyət göstərir.
Ərəb tərəfdaşlar Bakının İslam dünyası ilə əlaqələrə və Fələstinin dəstəklənməsinə əsaslanan balanslı mövqeyini müsbət qiymətləndirirlər.
Diplomatik fəaliyyət Nyu-Yorka keçir, burada Azərbaycan regional məsuliyyət və qlobal gözləntilər arasında yolayrıcındadır.скачать dle 11.3