Ramiz Mehdiyevin 50 nəfərlik siyahısında olan müxalifət nümayəndələri - ADLAR və DETALLAR
Prezident Administrasiyasının və Milli Elmlər Akademiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin Azərbaycanda dövlət çevrilişi planı ilə bağlı Rusiyaya ünvanlandığı məktubu ortaya çıxandan sonra onun 50 nəfərdən ibarət yaratmaq istədiyi "Dövlət Şurası"nda kimlərin yer aldığı məsələsi əsas müzakirə mövzularından birinə çevrilib.
Ramiz Mehdiyev məktubda qeyd edir ki, hakimiyyətin üç qolunun - qanunvericilik, icra və məhkəmə - fəaliyyətinə nəzarəti 50 üzvdən - təcrübəli dövlət məmurlarından, iqtisadçılardan, hüquqşünaslardan, elm və mədəniyyət nümayəndələrindən - ibarət "Dövlət Şurası" təmin edəcək. Mehdiyevin "Dövlət Şurası"nda təmsil olunacaq 50 nəfəri daha öncədən müəyyənləşdirdiyi və bu üzvlər arasında müxalifət nümayəndələrinin də yer aldığı haqda məlumatlar var.
Median.Az xəbər verir ki, Mehdiyevin komandasında yer alacaq 50 nəfərin tam siyahısı hələ məlum olmasa da, "Teleqraf" "Dövlət Şurası"nda yer alacaq müxalifət nümayəndələrindən 2 nəfərin kimliyi haqda məlumat əldə edib.
Mənbənin məlumatına görə, siyahıda yer alan müxalifət düşərgəsindəki şəxslərdən biri AXCP sədri Əli Kərimli, digəri isə Milli Şuranın üzvü Gültəkin Hacıbəylidir. Əli Kərimlinin hələ 90-cı illərin ikinci yarısında - Əbülfəz Elçibəyin sağ olduğu vaxtlarda ona xəyanət edərək, Ramiz Mehdiyevin "çətiri" altına keçdiyi və uzun illər onun təlimatı ilə fəaliyyət göstərdiyi məlumdur. Ramiz Mehdiyevin 2019-cu ildə Prezident Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsindən uzaqlaşdırılmasından sonra Əli Kərimlinin gündəmdən düşməsi, mitinq və piketlərə son qoyulması da bunu isbat edən əsas məqamlardandır. Çünki Mehdiyev vəzifədə olduğu dövrdə Əli Kərimlinin "ana müxalifət" və "hakimiyyətə təhdid yaradacaq gücə malik olması" haqqında eyforiya yaradılır, mitinq və piketlərlə gündəmdə qalırdı. Mənbə bildirir ki, Ramiz Mehdiyev və Əli Kərimli arasında müxalifətin fəaliyyətinin koordinasiya edildiyi gizli əlaqə var idi.
Ramiz Mehdiyev Əli Kərimlini necə idarə edib?
Bu əlaqəni quran şəxsin isə Prezident Administrasiyasının sabiq şöbə müdiri Əli Həsənovun olduğu deyilir.
Əli Həsənov 2000-ci illərin əvvəllərində "Gənclik" metrosunun yaxınlığındakı restoranların birində Əli Kərimli ilə görüşüb. Həmin görüşdə gələcək əməkdaşlığın konturları cızılıb. Sonralar isə Ə.Həsənov öz adamı vasitəsilə R.Mehdiyevin tapşırıq və təlimatlarını AXCP sədrinə çatdırıb. Ramiz Mehdiyev və Əli Həsənovun vəzifədən uzaqlaşdırılmasından sonra Əli Kərimlinin siyasi fəaliyyətinin zəifləməsi, aksiyalara son qoyulması, ümumiyyətlə, gündəmdən çıxması da bununla bağlıdır. Çünki Ramiz Mehdiyev və Əli Həsənov Əli Kərimlini gündəmdə saxlamaqla "hakimiyyətə real təhdid olduğunu" və "onlar tərəfindən bu təhdidin qarşısının alındığı" görüntüsünü yaradır, öz vəzifələrini bu yolla qorumağa çalışırdılar. Əli Kərimli də Ramiz Mehdiyevin təlimatlarına əməl etməklə "ana müxalifət" obrazında siyasi və digər imtiyazlar əldə edirdi. Görünür, Mehdiyev çevriliş planında ona yeni missiya vermək niyyətində imiş.
Gültəkin Hacıbəylinin "Dövlət Şurası"na daxil edilməsinin isə fərqli hədəfləri olub. Mənbə bildirir ki, Qərbdə müxtəlif dairələrlə münasibəti olan və dəstək alan G.Hacıbəylinin qurumda təmsilçiliyi mümkün çevriliş cəhdinin Qərb tərəfindən də dəstəklənməsinə hesablanıb. Məlumatda o da bildirilir ki, G.Hacıbəylinin Ramiz Mehdiyevlə əlaqəsi hələ parlament üzvü olduğu dövrdə yaranıb. Hacıbəyli parlamentə düşə bilmədikdən sonra onun vaxtilə müdafiə etdiyi hakimiyyətə qarşı üsyana başlaması və məhz Əli Kərimlinin yanına getməsində də Mehdiyevin təlimatlarının rol oynadığı deyilir. Mənbə daha bir mühüm detalı da açıqlayıb: Ramiz Mehdiyev "Dövlət Şurası"nda bütün region dövlətlərinə yaxın şəxslərin iştirakını vacib sayır, bununla həmin dövlətlərin loyallığını təmin etməyin mümkün olduğunu düşünürmüş. Həmin şəxslərin də adlarının yaxın vaxtlarda ictimaiyyətə açıqlanacağı gözlənilir.скачать dle 11.3

Тайный список Рамиза Мехтиева: названы имена нескольких человек, которые должны были войти в "госсовет" после переворота
В письме Рамиз Мехтиев указывает, что контроль над деятельностью трех ветвей власти - законодательной, исполнительной и судебной - будет осуществлять "государственный совет", состоящий из 50 членов: опытных государственных чиновников, экономистов, юристов, представителей науки и культуры. Существует информация, что Мехтиев заранее определил этих 50 человек, и среди них были также представители оппозиции.
Как передает Median.Az, хотя полный список 50 человек из команды Мехтиева пока неизвестен, информационное агентство Teleqraf получило данные о личности двух представителей оппозиции, которые должны были войти в "государственный совет".
По информации источника, одним из лиц из оппозиционного лагеря в списке является председатель партии "Народный фронт Азербайджана" (ПНФА) Али Керимли, а другим - член Национального совета Гюльтекин Гаджибейли. Известно, что еще во второй половине 90-х годов - при жизни Абульфаза Эльчибея - Али Керимли предал его и перешел под "зонтик" Рамиза Мехтиева, и долгие годы действовал по его инструкциям. После отстранения Рамиза Мехтиева с должности главы Администрации Президента в 2019 году Али Керимли исчез из повестки дня, прекратились митинги и пикеты, что является одним из главных доказательств этого. Поскольку в период, когда Мехтиев был на должности, создавалась эйфория о том, что Али Керимли является "главной оппозицией" и "обладает силой, способной угрожать власти", он оставался в повестке дня благодаря митингам и пикетам. Источник утверждает, что между Рамизом Мехтиевым и Али Керимли существовала тайная связь, посредством которой координировалась деятельность оппозиции.
Как Рамиз Мехтиев управлял Али Керимли?
Утверждается, что лицом, установившим эту связь, был бывший руководитель отдела Администрации Президента Али Гасанов.
По информации Teleqraf, в начале 2000-х годов Али Гасанов встретился с Али Керимли в одном из ресторанов возле станции метро "Гянджлик". На этой встрече были намечены контуры будущего сотрудничества. Позже Али Гасанов через своего человека передавал поручения и инструкции Рамиза Мехтиева председателю ПНФА. Ослабление политической деятельности Али Керимли, прекращение акций, в целом, исчезновение из повестки дня после отстранения Рамиза Мехтиева и Али Гасанова с должностей также связано с этим. Потому что Рамиз Мехтиев и Али Гасанов, удерживая Али Керимли в повестке дня, создавали видимость того, что он является "реальной угрозой власти" и что "они предотвращают эту угрозу", пытаясь таким образом сохранить свои должности. А Али Керимли, следуя инструкциям Рамиза Мехтиева, получал политические и другие привилегии в образе "главной оппозиции". Очевидно, Мехтиев намеревался дать ему новую миссию в плане переворота.
Включение же Гюльтекин Гаджибейли в "государственный совет" имело другие цели. Источник сообщает, что представительство Гаджибейли, имеющей отношения с различными кругами на Западе и получающей поддержку, было рассчитано на поддержку возможной попытки переворота также и со стороны Запада. В сообщении также говорится, что связь Гюльтекин Гаджибейли с Рамизом Мехтиевым возникла еще в период, когда она была депутатом парламента. Утверждается, что после того, как Гаджибейли не смогла попасть в парламент, в ее восстании против власти, которую она когда-то защищала, и в приходе к Али Керимли сыграли роль инструкции Мехтиева. Источник раскрыл еще одну важную деталь: Рамиз Мехтиев считал важным участие в "государственном совете" лиц, близких ко всем государствам региона, полагая, что этим можно обеспечить лояльность этих стран. Ожидается, что имена этих лиц будут обнародованы общественности в ближайшее время.