Bu il Azərbaycanda restoranların dövriyyəsi 13 faiz artıb
2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ölkədə ictimai iaşə dövriyyəsi 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə real ifadədə 13.2% artaraq 1 milyard 990.2 milyon manat təşkil edib.
Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, dövriyyənin 1 milyard 974 milyon manatı isə qeyri-dövlət mülkiyyətinə məxsus iaşə obyektlərində formalaşıb.
Qeyri-dövlət sektorunda dövriyyə əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 13.3% artıb, o cümlədən fiziki şəxslər üzrə göstərici 13.6% artaraq 966.1 milyon manata çatıb.
Özəl sektorda ictimai iaşə dövriyyəsinin 51.1%-i hüquqi şəxslərin, 48.9%-i isə fiziki şəxslərin payına düşüb. Hüquqi şəxslər üzrə dövriyyə 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13% artaraq 1 milyard 7.9 milyon manat olub.скачать dle 11.3

В 2025 году оборот ресторанов в Азербайджане вырос на 13%
В январе-сентябре 2025 года оборот общественного питания в стране составил 1 млрд 990.2 млн манатов, увеличившись в реальном выражении на 13.2% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики, 1 млрд 974 млн манатов из этого оборота сформировались в объектах общественного питания частной собственности.
В негосударственном секторе оборот увеличился на 13.3% по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года, в том числе показатель по физическим лицам вырос на 13.6% и достиг 966.1 млн манатов.
В частном секторе 51.1% оборота общественного питания пришлось на долю юридических лиц, 48.9% - на долю физических лиц. Оборот по юридическим лицам составил 1 млрд 7.9 млн манатов, увеличившись на 13% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.скачать dle 11.3