Ceyhun Bayramov BMT-nin 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə çıxış edib - FOTO
Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak və çıxış edib.
xəbər verir ki, bu barədə XİN məlumat yayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında BMT-nin çoxtərəfli diplomatiyanın əsas dayaqlarından biri kimi mühüm rolunu vurğulayaraq, təşkilatın 80 illiyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
O, Azərbaycanın BMT-nin fəal və məsuliyyətli üzvü kimi qurumun əsas orqanlarında, o cümlədən 2012–2013-cü illərdə Təhlükəsizlik Şurasında, həmçinin üç dəfə İqtisadi və Sosial Şurada təmsil olunduğunu qeyd edib.
Nazir Azərbaycan Respublikasının qlobal arenada artan nüfuzunun və liderliyinin BMT-nin əsas təşəbbüslərinə verdiyi töhfələrlə daha da möhkəmləndiyini diqqətə çatdırıb. Bu kontekstdə Azərbaycanın 2019–2023-cü illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi, 2016-cı ildə Sivilizasiyalar Alyansının Qlobal Forumuna və 2024-cü ildə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına ev sahibliyi etməsi xüsusi qeyd olunub.
2026-cı ildə Azərbaycan iki mühüm BMT tədbirinə – BMT-nin şəhərsalma üzrə əsas platforması olan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına (WUF13) və Ümumdünya Ətraf Mühit Gününə ev sahibliyi edəcəyi xatırlanıb. Bu tədbirlərin iqlim fəaliyyəti və davamlı urbanizasiya arasındakı qarşılıqlı əlaqəni vurğulayaraq Azərbaycanın yaşıl enerji keçidinə və qlobal iqlim diplomatiyasındakı aparıcı roluna sadiqliyini nümayiş etdirdiyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın BMT-nin Qlobal Gündəliyi ilə tam uzlaşaraq Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin irəlilədilməsi, rəqəmsal innovasiyaların tətbiqi, qadınların və gənclərin hüquq və imkanlarının artırılması, humanitar təşəbbüslər və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə xüsusi önəm verdiyini qeyd edib.
2021–2025-ci illəri əhatə edən Azərbaycan-BMT Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə sənədinin icrasının uğurla yekunlaşdırıldığı, bu gün imzalanan 2026–2030-cu illər üzrə yeni sənədin Azərbaycan-BMT tərəfdaşlağında yeni mərhələnin başlanğıcını qoyacağı bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma, Cənubi Qafqazda sabitlik və əməkdaşlıq mühitinin yaradılması istiqamətindəki atılan mühüm addımlardan danışıb.
Nazir 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqtonda imzalanmış Birgə Bəyannamənin və digər əldə olunmuş tarixi razılıqların regionda sülh prosesinin irəlilədilməsində əhəmiyyətli mərhələ olduğunu qeyd edib.
Nitqinin sonunda Nazir Ceyhun Bayramov tərəfdaşlığı gücləndirərək yeni əməkdaşlıq istiqamətlərini araşdırmağa və daha sülhsevər, ədalətli və dayanıqlı dünya qurmaq üçün birgə səyləri artırmağa çağırış edib.
Tədbirin yekununda 2026–2030-cu illər üzrə Azərbaycan-BMT Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə sənədi imzalanıb.

Джейхун Байрамов выступил на мероприятии, посвящённом 80-летнему юбилею ООН
В своём выступлении министр Джейхун Байрамов подчеркнул важную роль ООН как одного из основных опор многосторонней дипломатии и передал свои поздравления в связи с 80-летием организации.
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что Азербайджан, являясь активным и ответственным членом ООН, был представлен в основных органах организации, в том числе в Совете Безопасности в 2012–2013 годах, а также трижды — в Экономическом и Социальном Совете.
Министр отметил, что растущий авторитет и лидерство Азербайджана на глобальной арене укрепляются благодаря вкладу страны в ключевые инициативы ООН. В этом контексте он подчеркнул председательство Азербайджана в Движении неприсоединения в 2019–2023 годах, проведение в Баку Глобального форума Альянса цивилизаций ООН в 2016 году и 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в 2024 году.
Было отмечено, что в 2026 году Азербайджан станет страной-хозяйкой двух важных мероприятий ООН — 13-й сессии Всемирного форума по городскому развитию (WUF13), являющегося основной платформой ООН по вопросам урбанизации, и Всемирного дня окружающей среды. Эти инициативы, по словам министра, подчеркивают взаимосвязь между климатическими действиями и устойчивой урбанизацией, демонстрируя приверженность Азербайджана зеленому энергетическому переходу и ведущей роли в глобальной климатической дипломатии.
Глава МИД отметил, что Азербайджан, полностью согласуя свою деятельность с Глобальной повесткой ООН, придает особое значение продвижению Целей устойчивого развития, внедрению цифровых инноваций, расширению прав и возможностей женщин и молодежи, гуманитарным инициативам и поощрению межкультурного диалога.
Он подчеркнул, что рамочная программа сотрудничества между Азербайджаном и ООН по устойчивому развитию на 2021–2025 годы успешно завершена, а подписанный сегодня новый документ на 2026–2030 годы станет началом нового этапа в партнерстве Азербайджан–ООН.
Министр также рассказал о масштабных работах по восстановлению и реконструкции на освобожденных от оккупации территориях после восстановления территориальной целостности Азербайджана, а также о шагах, предпринимаемых для создания атмосферы стабильности и сотрудничества на Южном Кавказе.
Джейхун Байрамов отметил, что подписанная 8 августа 2025 года в Вашингтоне Совместная декларация и другие достигнутые исторические договоренности стали важным этапом в продвижении мирного процесса в регионе.
В завершение своей речи министр призвал к укреплению партнерства, изучению новых направлений сотрудничества и наращиванию совместных усилий для построения более мирного, справедливого и устойчивого мира.
В конце мероприятия был подписан Рамочный документ о сотрудничестве между Азербайджаном и ООН по устойчивому развитию на 2026–2030 годы.