Gələn il büdcə gəlirlərinin 44 faizi vergilərin payına düşəcək
2026-cı il üçün dövlət büdcəsi gəlirlərinin 16 milyard 910 milyon manatı və ya 43.8%-i Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə daxilolmaların payına düşəcək.
Bu, Milli Məclisə təqdim olunan 2026-cı ilin büdcə zərfində əksini tapıb
Büdcə gəlirlərinin 12 milyard 835 milyon manatı (33.2%) Dövlət Neft Fondundan transfertlər, 6 milyard 862 milyon manatı (17.8%) Dövlət Gömrük Komitəsinin xətti ilə daxilolmalar, 1 milyard 21 milyon manatı (2.6%) büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətlərindən daxilolmalar, 981 milyon manatı (2.6%) isə digər gəlirlər hesabına formalaşacaq.
Dövlət Vergi Xidməti üzrə proqnozlaşdırılan daxilolmaların məbləği ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 12.6%-i həcmində olmaqla cari ilin proqnozu ilə müqayisədə 1 milyard 410 milyon manat və ya 9.1%, 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə isə 1 milyard 102 milyon manat və ya 7% çoxdur.скачать dle 11.3

В 2026 году почти 44% доходов бюджета составят налоги
В 2026 году 16 миллиардов 910 миллионов манатов, или 43.8% доходов государственного бюджета, составят поступления по линии Государственной налоговой службы Азербайджана.
Это отражено в бюджетном пакете на 2026 год, представленном в Милли Меджлис.
Из общей суммы доходов бюджета 12 миллиардов 835 миллионов манатов (33.2%) составят трансферты из Государственного нефтяного фонда Азербайджана, 6 миллиардов 862 миллиона манатов (17.8%) - поступления по линии Государственного таможенного комитета Азербайджана, 1 миллиард 21 миллион манатов (2.6%) - платные услуги бюджетных организаций, а 981 миллион манатов (2.6%) - другие доходы.
Прогнозируемый объём поступлений по линии Государственной налоговой службы составит 12.6% от валового внутреннего продукта (ВВП), что на 1 миллиард 410 миллионов манатов, или 9.1%, больше прогноза текущего года и на 1 миллиард 102 миллиона манатов, или 7%, больше показателя исполнения бюджета за 2024 год.скачать dle 11.3