Azərbaycanda dabaq xəstəliyinə yoluxma faktı aşkarlanıb?
"Sosial şəbəkələrdə Azərbaycan-Anadolu Universitetində təhsil alan Elnarə Həziyeva adlı şəxsin guya dabaq xəstəliyinə yoluxması ilə bağlı yayılan məlumat həqiqətə uyğun deyil".
"Qeyd edirik ki, Azərbaycanda son 30 il ərzində insanlar arasında dabaq xəstəliyi qeydə alınmayıb. Hazırda ölkə ərazisində bu xəstəliklə bağlı insanlar arasında yoluxma faktı aşkarlanmayıb.
Vətəndaşların diqqətinə çatdırırıq ki, yalnız rəsmi mənbələr tərəfindən təsdiqlənmiş məlumatlara etibar etsinlər.
Eyni zamanda, media nümayəndələrindən xahiş edirik ki, ictimaiyyətdə əsassız narahatlıq yaratmamaq üçün yalnız rəsmi və dəqiqləşdirilmiş məlumatları yayımlasınlar", - məlumatda deyilir.скачать dle 11.3

Обнаружен ли факт заражения ящуром в Азербайджане?
Распространенная в социальных сетях информация о якобы заболевании ящуром студентки Бакинского филиала Анатолийского университета Эльнары Газиевой не соответствует действительности.
Об этом сообщили в Министерстве здравоохранения.
"Отмечаем, что в Азербайджане на протяжении последних 30-ти лет случаи заражения ящуром среди граждан не зарегистрированы. В настоящее время на территории страны не выявлено ни одного случая заболевания или заражения людей данным вирусом.
Призываем граждан доверять только информации из официальных источников.
В то же время, обращаемся к представителям СМИ с просьбой распространять только официально подтверждённые и проверенные сведения, чтобы не вызывать необоснованное беспокойство среди населения", - говорится в заявлении.скачать dle 11.3