Rusiya Tbilisiyə 253 milyon avro təzminatı ödəyəcək? - Peskov açıqladı
"Rusiya 2008-ci ildə Gürcüstanda baş vermiş hadisələrlə bağlı Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin (AİHM) tələblərinə əməl etməyəcək".
"Unikal" xəbər verir ki, bunu Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov brifinqdə deyib.
Belə ki, Peskov jurnalistin AİHM-in qərarının Rusiya və Gürcüstan arasındakı münasibətlərə necə təsir edəcəyi ilə bağlı sualına: “Bu, ayrı məsələdir, ayrı bir mahiyyətdir”, - deyə cavab verib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 14-də AİHM Gürcüstanın Rusiyaya qarşı dövlət iddiasını təmin edərək, 2008-ci il münaqişəsindən sonra insan haqlarının pozulması iddiası ilə Tbilisiyə 253 milyon avro təzminat təyin edib. İddia 2008-ci ildə qaldırılıb. Məhkəmə müəyyən edib ki, Rusiya "həddindən artıq güc tətbiqi", "qəddar rəftar", "qanunsuz həbslər" və "Gürcüstanın nəzarətində olan ərazilər arasında" sərhəddən hərəkətə "qanunsuz məhdudiyyətlər" daxil olmaqla pozuntulara yol verib.скачать dle 11.3