Ramiz Mehdiyevin ailə bankı ciddi zərər görüb
"Report"a istinadla xəbər verir ki, Bankın maliyyə hesabatına əsasən, bu, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 30% çoxdur.
9 ay ərzində "Bank BTB"nin əməliyyat gəlirləri 30.12 milyon manat (illik müqayisədə 9.3% çox), əməliyyat xərcləri 25.724 milyon manat (8.4% çox), xüsusi ehtiyatlara ayırmaları 2.205 milyon manat (4.9 dəfə çox), gözlənilməz xərcləri isə 2.831 milyon manat (27% az) təşkil edib.
Bu il oktyabrın 1-nə "Bank BTB"nin aktivləri 389.268 milyon manat olub ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 5.7% çoxdur. Bunun 276.304 milyon manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. Son 1 ildə Bankın kredit portfeli 0.4% böyüyüb.
Hesabat dövründə "Bank BTB"nin öhdəlikləri 7% artaraq 338.413 milyon manat, o cümlədən depozit portfeli 11.9% artaraq 167.873 milyon manat, balans kapitalı isə 2.2% azalaraq 50.855 milyon manat olub.
Xatırladaq ki, "Bank BTB" 2010-cu ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 71.45 milyon manatdır. Bankın səhmlərinin 76.74%-i Nigar Mehdiyevaya, 17.68%-i Rza Sadiqə (Müşahidə Şurasının sədri), 5.58%-i isə Tükəzban Mahmudovaya məxsusdur.
Qeyd edək ki, Nigar Mehdiyeva ötən gün cinayət məsuliyyətinə cəlb olunan Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının sabiq prezidenti Ramiz Mehdiyevin gəlinidir.скачать dle 11.3

Убытки Bank BTB выросли на 30%: что происходит с финансовым учреждением родственников Рамиза Мехтиева?
15.10.2025 12:05 1 083
ОАО Bank BTB завершило январь-сентябрь текущего года с убытком в размере 641 000 манатов.
Как сообщает Report со ссылкой на финансовый отчет банка, это на 30% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
За 9 месяцев операционные доходы Bank BTB составили 30.12 млн манатов (на 9.3% больше, чем годом ранее), операционные расходы - 25.724 млн манатов (+8.4%), отчисления на создание специальных резервов - 2.205 млн манатов (+4.9 раза), а непредвиденные расходы - 2.831 млн манатов (-27%).
На 1 октября текущего года активы Bank BTB составили 389.268 млн манатов (+5.7%). Из них 276.304 млн манатов - это выданные клиентам чистые кредиты. За последний год кредитный портфель банка вырос на 0.4%.
За отчетный период обязательства Bank BTB увеличились на 7%, до 338.413 млн манатов, в том числе депозитный портфель вырос на 11.9%, до 167.873 млн манатов, а балансовый капитал сократился на 2.2%, до 50.855 млн манатов.
Bank BTB основан в 2010 году. Его уставный капитал составляет 71.45 млн манатов. 76.74% акций банка принадлежат Нигяр Мехтиевой, 17.68% - Рзе Садигу (председатель Наблюдательного совета), 5.58% - Тюкезбан Махмудовой.
Отметим, что Нигяр Мехтиева является невесткой привлеченного вчера к уголовной ответственности бывшего главы Администрации Президента, экс-президента Национальной академии наук Азербайджана Рамиза Мехтиева.скачать dle 11.3