İsrail razılaşmanın ilk mərhələsində Qəzzanın neçə faizinə nəzarət edəcək?
İsrail Müdafiə Qüvvələri (IDF-SAXAL) Qəzza zolağının təxminən 53 faizinə nəzarəti əlində saxlayacaq.
Bu barədə "Ynet" portalı məlumat verib.
"SAXAL razılaşdırılmış geri çəkilmə xətlərinə yerləşdikdən sonra ordu Qəzza zolağının 53%-nə nəzarəti davam etdirəcək ki, bu, ABŞ Prezidenti Donald Trampın "sarı xətt"inə daxil olunandan təxminən 4 faiz azdır", - deyə məlumatda bildirilib.
Nəşr qeyd edib ki, Trampın Qəzza zolağında atəşkəs və girovlarla bağlı razılaşmaya dair planının birinci mərhələsi oktyabrın 9-da yerli vaxtla 15:00-da Siyasi və Təhlükəsizlik Məsələləri Kabineti tərəfindən, bir saat sonra isə hökumətin plenar iclasında təsdiqlənəcək.скачать dle 11.3

СМИ: ЦАХАЛ будет контролировать 53% Газы на первом этапе соглашения
"После того как ЦАХАЛ отойдет к согласованным линиям отвода, армия продолжит контролировать 53% сектора Газа - примерно на 4% меньше, чем было включено в "желтую линию" [президента США Дональда] Трампа", - говорится в сообщении.
Первый этап плана Трампа о прекращении огня в секторе Газа и сделке по заложникам будет одобрен Кабинетом по политическим вопросам и безопасности в 15:00 по местному времени (15:00 по Баку - ред.) 9 октября, а час спустя - на пленарном заседании правительства, говорится в публикации.