22 dəqiqəlik dərs: Müəllim iki siniflə eyni vaxtda məşğul olur - Video
Xəzər TV-yə istinadla xəbər verir ki, müəllim 22 dəqiqə I siniflə, digər 22 dəqiqə isə II siniflə məşğul olur.
Qəbələnin Tikanlı kənd orta məktəbində yaranmış bu vəziyyət valideynlərin narazılığına səbəb olub. Onlar bildirirlər ki, sinif otaqları kifayət qədər olduğu halda iki sinfin bir yerdə dərs keçməsi yolverilməzdir.
Valideynlərin sözlərinə görə, məktəbdə müəllimlər də kifayət qədərdir. Mövcud vəziyyət şagirdlərin dərsi qavramasında çətinlik yaradır.
Məsələ ilə bağlı Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsi açıqlama verib. Qurumun məlumatına görə, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən, ibtidai siniflərdə şagirdlərin sayı 10 nəfərdən az olduqda həmin siniflər komplekt (yəni birləşdirilmiş) qaydada təşkil edilir. Qərara görə, komplekt siniflərdə şagirdlərin ümumi sayı 18 nəfəri keçməməlidir.
Hazırda Tikanlı kənd tam orta məktəbinin I sinfində 9, II sinfində isə 9 şagird təhsil alır. Bu səbəbdən də normativ tələblərə uyğun olaraq I və II siniflər komplekt qaydada birləşdirilib.
Qurumun açıqlamasında həmçinin bildirilib ki, belə siniflərdə tədris prosesi xüsusi metodika əsasında həyata keçirilir.

22-минутный урок: учитель ведет занятия с двумя классами одновременно - Видео
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, учитель уделяет по 22 минуты сначала первоклассникам, затем второклассникам.
Такая ситуация, сложившаяся в средней школе села Тиканлы, вызвала недовольство родителей. Они считают, что при наличии достаточного количества учебных кабинетов недопустимо объединять два класса. По их словам, в школе достаточно и учителей, а существующий порядок затрудняет усвоение материала учениками.
По данному вопросу в Шеки-Загатальском региональном управлении образования отметили, что в соответствии с постановлением Кабинета министров, если в начальных классах число учеников меньше 10, они объединяются в комплектный (совмещенный) класс. При этом общее количество учеников в таком классе не должно превышать 18 человек.
В настоящее время в первом и втором классах школы села Тиканлы обучаются по девять учеников. Поэтому, согласно нормативным требованиям, эти классы были объединены.
В ведомстве также подчеркнули, что учебный процесс в комплектных классах проводится по специальной методике.