Puqaçovanın müsahibəsi ona baha başa gələ bilər: Beş illik həbs təhlükəsi
Tanınmış rusiyalı müğənni Alla Puqaçovaya son müsahibəsində Çeçenistanın keçmiş lideri Cövhər Dudayev haqqında söylədiyi tərifli sözlərə görə cinayət işi açıla bilər.
bu barədə "Shot" "Telegram" kanalına istinadla xəbər verir.
Bildirilir ki, Puqaçovanın Dudayevi "vicdanlı insan" adlandırması və onun haqqında müsbət fikirlər səsləndirməsi Rusiya Cinayət Məcəlləsinin terrorçuluğun təbliği ilə bağlı 205.2-ci maddəsinə uyğun qiymətləndirilə bilər. Bu halda müğənniyə beş ilədək həbs cəzası verilə bilər. Hazırda məsələ araşdırılır.
Bundan əvvəl vəkil Aleksandr Treşşyov Puqaçovanı məhkəməyə verib və Dudayev haqqında dediklərinə görə ondan 1.5 milyard rubl (təxminən 30.5 milyon manat) təzminat tələb edib. Onun sözlərinə görə, müğənni bu bəyanatları ilə döyüş veteranlarını təhqir edib.
Qeyd edək ki, Puqaçova müsahibəsində Dudayevin sağ qalması üçün heç nə edə bilmədiyinə görə üzr istəmiş və onu "vicdanlı insan" adlandırmışdı.скачать dle 11.3

СМИ: Пугачёвой может грозить до пяти лет колонии из-за хвалебных слов о Дудаеве
Российский певице Алле Пугачёвой может грозить до пяти лет колонии из-за высказываний о Джохаре Дудаеве в недавнем интервью. В них могут усмотреть оправдание терроризма.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал SHOT.
По информации SHOT, поводом для возбуждения дела могут стать слова о том, что Дудаев был "порядочный человек", и других высказываниях о нём в положительном ключе. Всё это попадает под действие статьи 205.2 Уголовного кодекса РФ об оправдании терроризма. Теперь артистке может грозить до 5 лет колонии. Проводится проверка.
Ранее в суд на Пугачёву из-за её слов о Дудаеве подал адвокат Александр Трещёв. С певицы он требует 1.5 млрд рублей (30.5 млн манатов - ред.). По словам Трещёва, артистка своими заявлениями оскорбляет всех ветеранов боевых действий. В интервью Пугачёва извинилась за то, что не смогла ничего сделать для того, чтобы Дудаев был жив, а также назвала его "порядочным человеком".
Сама Пугачёва после интервью выложила пост, в котором написала, что у неё пропал "минутный порыв говорить".скачать dle 11.3