Ermənistan hökumətindən viza möhürlərindən Ağrı dağının təsvirinin çıxarılması ilə bağlı açıqlama
Ermənistan hökuməti respublikanın sərhədlərini keçərkən istifadə olunan möhürlərdən Ağrı dağının təsvirini çıxarmaq qərarına gəlib. Ermənistanın "Vətəndaş Müqaviləsi" parlament fraksiyasının katibi Artur Ovannisyan qərarın səbəbini açıqlayıb.
-ın TASS-a istinadla verdiyi məlumata görə, bu barədə o, mətbuat konfransı zamanı bəyan edib.
O bildirib ki, Ermənistan yalnız öz dövlət rəmzləri ilə fəaliyyət göstərir.
"Ermənistan Respublikası dövlət rəmzləri ilə fəaliyyət göstərir. Ermənistan Respublikasının möhürü bizim dövlət rəmzlərimizi ifadə etməli və emosionallıqdan azad olmalıdır. Möhür və ya bəyanat olmasından asılı olmayaraq, heç bir hərəkətimiz qonşu dövlətlərə təhlükəli siqnallar göndərməməlidir", - deyə o qeyd edib.
Xatırladaq ki, dünən Ermənistan mediasında ölkəyə giriş-çıxış zamanı pasportlara vurulan viza möhürlərindən Ağrı dağının təsvirinin silinəcəyi ilə bağlı məlumat yayılmışdı. Bildirilib ki, yeni möhür forması Nazirlər Kabinetinin sentyabrın 11-də keçirilən iclasında qəbul edilmiş qərarında təsbit edilib. Qaydalar 2025-ci il noyabrın 1-dən qüvvəyə minəcək.скачать dle 11.3

В Армении объяснили причину отказа от изображения горы Агрыдаг на визовых штампах
Правительство Армении приняло решение убрать изображение горы Агрыдаг с визовых штампов, которые ставятся в паспорте при въезде в страну и выезде из нее.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил во время пресс-конференции секретарь парламентской фракции "Гражданский договор" премьер-министра Никола Пашиняна Артур Ованнисян.
По его словам, Армения руководствуется только своими "государственными символами".
"Республика Армения руководствуется государственными символами, и печать Республики Армения должна выражать наши государственные символы и быть свободной от эмоциональности. Каждое наше действие, будь то штамп или заявление, не должно посылать опасные сигналы соседним государствам", - отметил он.
Решение об изменении визовых штампов при пересечении границ было принято 11 сентября на заседании правительства, однако повестка дня была включена в список неосвещаемых вопросов и поэтому осталась вне внимания СМИ.скачать dle 11.3