Ermənistanın viza möhürlərindən Ağrı dağının təsvirini çıxarmaq qərarı Türkiyənin tələbləri ilə bağlıdır?
18.09.2025 16:11 942
"Ermənistan hökumətinin ölkənin viza möhürlərindən Ağrı dağının təsvirini silmək qərarı Türkiyənin hər hansı tələbi ilə bağlı deyil".
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan keçirdiyi brifinqdə bildirib.
"Pasport möhürlərinə gəlincə, bu məsələ bir neçə ay əvvəl gündəmə gəlib. Bu məsələ Ermənistan-Türkiyə danışıqlarında müzakirə olunmayıb və müzakirə oluna da bilməz. Legitimlik amili bizim təhlükəsizlik strategiyamızda mühümdür. Biz özümüz Ermənistanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi ilə ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tanımalıyıq və tanıyırıq da. Dövlətimizin sabitliyini təmin etmək üçün strategiyamız var. Bunun üçün də dövləti düzgün vəziyyətə gətirməliyik", - deyə o qeyd edib.
Xatırladaq ki, sərhəd keçidlərində viza möhürlərinin dəyişdirilməsi ilə bağlı qərar hökumətin sentyabrın 11-də keçirilən iclasında qəbul edilib.скачать dle 11.3

Пашинян: Решение убрать Агрыдаг с визовых штампов не связано с требованиями Турции
Решение правительства Армении убрать изображение горы Агрыдаг с визовых штампов страны не связано с какими-либо требованиями Турции.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом на брифинге заявил армянский премьер-министр Никол Пашинян.
"Что касается штампов в паспорте, то этот вопрос был введен в обращение несколько месяцев назад. Этот вопрос не обсуждался на армяно-турецких переговорах и не может обсуждаться. Фактор легитимности является ключевым в нашей стратегии безопасности. Мы сами должны признать и признаем территориальную целостность и суверенитет Армении с ее международно признанной территорией. У нас есть стратегия обеспечения устойчивости нашего государства. И для этого мы должны привести государство в правильное состояние", - отметил он.
Решение об изменении визовых штампов при пересечении границ было принято 11 сентября на заседании правительства, однако повестка дня была включена в список неосвещаемых вопросов и поэтому осталась без внимания СМИ.скачать dle 11.3