NASA alimləri Marsda qədim həyatın mümkün izlərini aşkar ediblər
NASA alimləri ABŞ-nin Mars aparatı "Perseverance" tərəfindən kəşf edilən nümunələrdə qədim həyat formalarının izlərini tapdıqlarına inanırlar.
Median.Az xəbər verir ki, bu barədə məlumat aerokosmik agentliyin saytında yer alıb.
Məlumata görə, ötən il Neretva vadisindəki qayalarda "xaşxaş toxumu" və ya "bəbir ləkələri" ləqəbli unikal teksturalı ləkələr aşkar edilib. Şəkilləri və məlumatları öyrəndikdən sonra elm adamları ləkələrin mikrobların əlavə məhsulları ola biləcəyi qənaətinə gəliblər.
"Qırmızı planet"də potensial bioimzanın müəyyən edilməsi Mars haqqında anlayışımızı yaxşılaşdıracaq inqilabi kəşfdir", - NASA rəsmisi Şon Daffi bildirib.скачать dle 11.3

Ученые NASA считают, что нашли следы древних форм жизни в образцах, обнаруженных американским марсоходом Perseverance.
Как передает Мedian.Az, об этом сообщили на сайте аэрокосмического агентства.
Как сообщили в NASA, на скалах в долине Неретва Валлис в прошлом году нашли уникальные текстурированные пятна, которые получили прозвище "маковые зерна", или "леопардовые пятна". Изучив изображения и данные, ученые пришли к выводу, что пятна могут быть побочными продуктами микробов.
"Идентификация потенциальной биосигнатуры на Красной планете является революционным открытием, которое улучшит наше понимание Марса", - сказал исполняющий обязанности администратора NASA Шон Даффи.