Kiberdələduzlar "Azərpoçt" adından vətəndaşlara saxta mesajlar göndərirlər
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (ETX) müşahidələrinə əsasən, son günlər kiberdələduzlar "Azərpoçt" MMC-nin adı və loqosundan sui-istifadə edərək vətəndaşlara qarşı məqsədli fırıldaqçılıq kampaniyası həyata keçirirlər.
Fırıldaqçılar SMS, zəng və ya saxta e-poçtlar vasitəsilə vətəndaşlara müəyyən məbləğdə vəsaitin ödənilməsi barədə yalan məlumatlar təqdim edirlər. Bu məqsədlə onları şübhəli və saxta keçidlərə yönləndirirlər. Sözügedən keçidlərdə sifarişin guya "ödəmə gözlənilir", "nağd pul gəlir", "nağd pul qorunur" və "çatdırılma təsdiqlənir" kimi uydurma statusları göstərilir. Daha sonra istifadəçiyə "Ödənişi almaq" düyməsi təqdim olunur. Düyməyə klik edildikdə istifadəçidən kart nömrəsi, kartın son istifadə tarixi, CVV/CVC kodu, eyni zamanda mobil nömrə tələb edilir. Məlumatlar daxil edildikdən sonra ya vətəndaşın bank hesabından birbaşa vəsait çıxılır, ya da bank mobil tətbiqinə giriş əldə edilərək hesab tam nəzarətə götürülür.
Məlumat üçün bildiririk ki, bu tip mesajlar adətən xarici nömrələrdən göndərilir. Saxta mesajların tərkibindəki məzmun əksər hallarda düzgün tərtib edilmir, sözlərin bir-biri ilə məntiqi əlaqəsi olmur. Vətəndaşlar onlara mesajda təqdim olunan keçidin URL-nin doğruluğunu da mütləq yoxlamalıdırlar.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti və "Azərpoçt" MMC vətəndaşları tanımadıqları mənbədən göndərilən mesajların tərkibindəki keçidlərə daxil olmamağa, bank kartı və digər fərdi məlumatlarını şübhəli keçidlər vasitəsilə qarşı tərəfə ötürməməyə çağırır. Eyni zamanda, göndərilmiş bildirişlərin doğruluğunu rəsmi mənbələrdən - "Azərpoçt"un "169" Çağrı Mərkəzi və ETX-nin qaynar xətti - "1654", eləcə də hər iki qurumun rəsmi sosial media hesablarına müraciət edərək bildirməyi tövsiyə edir.скачать dle 11.3

Киберпреступники рассылают гражданам поддельные сообщения от имени "Азерпочт"
По наблюдениям Службы электронной безопасности (СЭБ), действующей при Министерстве цифрового развития и транспорта, в последние дни киберпреступники осуществляют целенаправленную мошенническую кампанию против граждан, злоупотребляя именем и логотипом ООО "Азерпочт".
Мошенники предоставляют гражданам ложную информацию об оплате определенной суммы посредством SMS, звонков или поддельных электронных писем. Для этого они перенаправляют их на подозрительные и поддельные ссылки. По этим ссылкам отображаются фиктивные статусы заказа, такие как "ожидается оплата", "поступают наличные", "наличные сохранены" и "доставка подтверждена". Затем пользователю предлагается кнопка "Получить оплату", при нажатии которой запрашивается номер карты, срок действия карты, код CVV/CVC, а также мобильный номер. После ввода данных либо напрямую снимаются средства с банковского счета гражданина, либо получается доступ к мобильному банковскому приложению, и счет берется под полный контроль.
Такие сообщения обычно отправляются с иностранных номеров. Содержание поддельных сообщений в большинстве случаев составлено неправильно, слова не имеют логической связи друг с другом. Граждане также должны обязательно проверять правильность URL ссылки, представленной в сообщении.
Служба электронной безопасности и ООО "Азерпочт" призывают граждан не переходить по ссылкам в сообщениях, отправленных из неизвестных источников, и не передавать данные банковских карт и другую личную информацию через подозрительные ссылки. В то же время рекомендуется проверять достоверность полученных уведомлений через официальные источники - Центр обработки вызовов 169 "Азерпочт" и горячую линию СЭБ - 1654, а также обращаясь к официальным аккаунтам обеих организаций в социальных сетях.скачать dle 11.3