Türkiyə "Altay" tanklarının kütləvi istehsalına başlayıb
Ankarada BMC şirkətinin yeni zavodunda Türkiyənin əsas döyüş tankı olan "Altay"ın kütləvi istehsalına start verilib.
Türkiyə mediasına istinadən xəbər verir ki, yerli istehsal olan BATU mühərriki ilə təchiz edilmiş tank sınaqlardan uğurla keçib və tezliklə ordunun silahlanmasına daxil olacaq.
Aerokosmik və aviasiya sənayesinin ixtisaslaşdırılmış mütəşəkkil sənaye zonasında (HAB) yerləşən zavodda yerli istehsal olan sənaye robotları və müasir istehsal texnologiyalarından istifadə olunur. Burada, həmçinin yeni nəsil "Altug 8×8" zirehli maşınları da istehsal ediləcək.
BMC-nin rəhbəri Fuat Tosyalının sözlərinə görə, müəssisə böyükmiqyaslı istehsala tam hazırdır. O qeyd edib ki, məhsullar təkcə Türkiyə ordusuna deyil, həm də müttəfiq dövlətlərə də tədarük ediləcək.
"Altay" tankının kütləvi istehsalına başlanması ölkənin müdafiə sahəsində müstəqilliyinin gücləndirilməsinə doğru mühüm addım kimi qiymətləndirilir.скачать dle 11.3

Турция начала серийное производство танков Altay
Как сообщает Median.Az ссылкой на турецкие СМИ, танк, оснащенный разработанным в Турции двигателем BATU, успешно прошел испытания и вскоре поступит на вооружение ВС страны.
На заводе, расположенном в специализированной организованной промышленной зоне аэрокосмической и авиационной промышленности (HAB), используются промышленные роботы местного производства и современные производственные технологии. Здесь также будут выпускаться бронемашины нового поколения Altug 8×8.
По словам главы BMC Фуата Тосяли, предприятие полностью готово к масштабному производству. Он назвал завод в Анкаре "опорой сухопутной оборонной индустрии" и отметил, что продукция будет поставляться не только турецкой армии, но и союзным государствам.
Танк Altay - первый полностью отечественный боевой танк Турции, сочетающий современную бронезащиту, огневую мощь и высокую мобильность. Начало его серийного производства рассматривается как важный шаг к укреплению оборонной независимости страны.