05.09.2025 14:43 876
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) tapşırığı ilə bu məsələ Milli preventiv qrupun nümayəndələrinin nəzərində saxlanılır.
"Bu qrup onların ailə üzvlərini aparatda qəbul edir, daxil olan müraciətlərə vaxtında və qanunvericilik çərçivəsində baxılır və icazə verilir, lazım olduqda yardım göstərilir. Onların yaxınları ilə növbəti görüşü bu günlərdə keçirilib", - Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Aparatından bildirilib.
Qeyd edək ki, "Rossiya Seqodnya" İnformasiya Agentliyinin Bakı filialının ("Sputnik Azərbaycan") icraçı direktoru İqor Kartavıx və şef redaktor Yevgeniy Belousov Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) 30 iyun 2025-ci il tarixdə "Rossiya Seqodnya" İnformasiya Agentliyinin Bakı filialında keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılıb və Xətai Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
İyulun 1-də isə Bakıda İrandan narkotik vasitələrin tranzitində, onlayn dövriyyəsində və kiberdələduzluq cinayətlərində şübhəli bilinən Rusiya vətəndaşlarından ibarət iki mütəşəkkil cinayətkar dəstə saxlanılıb.скачать dle 11.3

05.09.2025 14:43 1 029
Отмечается, что по поручению омбудсмена данный вопрос находится под контролем представителей Национальной превентивной группы.
"Группа принимает членов их семей в аппарате, обращения рассматриваются своевременно и в рамках законодательства, предоставляется разрешение, а при необходимости оказывается помощь. Очередная встреча с их близкими состоялась на днях", - сообщили в аппарате.
Напомним, что исполнительный директор бакинского филиала информационного агентства "Россия Сегодня" (Sputnik Азербайджан) Игорь Картавых и шеф-редактор Евгений Белоусов были задержаны в офисе агентства в Баку в ходе операции, проведённой Министерством внутренних дел 30 июня 2025 года, и по решению Хатаинского районного суда в их отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
1 июля в Баку также были задержаны две организованные преступные группы, состоящие из граждан РФ, подозреваемых в транзите наркотических средств из Ирана, онлайн-обороте наркотиков и кибермошенничестве.скачать dle 11.3