Argentina Prokurorluğu Niderlandda nasistlərin oğurladığı rəsmi müsadirə edib
Argentina Prokurorluğu II Dünya Müharibəsi zamanı nasistlərin ələ keçirdiyi niderlandlı kolleksiyaçı Jak Qaudstikkerin varislərinin axtardığı, italyan rəssamı Vittore Qislandinin (1655-1743) tablosunu müsadirə ediblər.
Bu barədə Cənubi Amerika ölkəsinin Baş Prokurorluğunun portalı məlumat yayıb.
"İstintaqda olan şəxsləri müdafiə edən vəkil İkinci Dünya Müharibəsi zamanı nasist işğalı zamanı Niderlandda italiyalı rəssam Vittore Qislandinin oğurlandığı bildirilən "Xanımın portreti" əsərini Mar del Platada Baş Prokurorluğun şöbəsinə təhvil verib", - məlumatda deyilir.
Rəsmin müsadirə edildiyi bildirilir.
Avqust ayında "Algemeen" qəzeti jurnalistlərin İkinci Dünya Müharibəsindən sonra Argentinaya qaçan nasist maliyyəçisi Fridrix Kadqinin qızlarına məxsus yoxa çıxmış "Xanımın portreti"ni tapdıqlarını bildirmişdi. Rəsm varislərdən birinin daşınmaz əmlak saytında satışa çıxardığı evin fotosunda görünüb.
Qaudstikkerin varisləri rəsmin geri qaytarılmasına çalışırlar. Argentina prokurorları Kadqinin ailəsi ilə əlaqəli mülklərdə axtarışlar aparıblar. Nasistin varislərindən biri 72 saat ev dustaqlığına buraxılıb. Axtarışlar zamanı həm 19-cu əsrə aid iki rəsm, həm də rəsm və qravüralar müsadirə edilib.скачать dle 11.3

Прокуратура Аргентины изъяла картину, похищенную нацистами в Нидерландах
Аргентинская прокуратура конфисковала картину итальянского художника Витторе Гисланди (1655-1743), разыскиваемую наследниками голландского коллекционера Жака Гаудстиккера, у которого она была изъята нацистами в годы Второй мировой войны.
Об этом сообщается на портале генпрокуратуры южноамериканской страны.
"Адвокат, представляющий находящихся под следствием лиц, передал отделению Генеральной прокуратуры в Мар-дель-Плате картину "Портрет дамы" итальянского художника Витторе Гисланди, которая была заявлена как похищенная в Нидерландах во время нацистской оккупации в годы Второй мировой войны", - говорится в сообщении. В нем уточняется, что картина "была конфискована".
В августе газета Algemeen сообщила, что в результате расследования ее журналисты обнаружили пропавший "Портрет дамы" в собственности у дочерей финансиста нацистов Фридриха Кадгина, сбежавшего в Аргентину после Второй мировой войны. Картину заметили на опубликованной на сайте недвижимости фотографии дома, который выставила на продажу одна из наследниц.
Наследники Гаудстиккера добиваются возвращения картины. Аргентинская прокуратура провела обыски в объектах недвижимости, связанных с семьей Кадгина. Одна из его наследниц была заключена под домашний арест на 72 часа. В ходе обысков конфискованы две картины, которые были написаны в XIX веке, а также рисунки и гравюры.скачать dle 11.3