Paytaxt məktəblərində kağız jurnallar ləğv edilir
"Yeni tədris ilindən etibarən Bakı şəhərində yerləşən ümumtəhsil müəssisələrində kağız jurnallardan istifadə edilməyəcək, bütün proseslər yalnız "Rəqəmsal məktəb" platforması üzərindən aparılacaq".
"Azərbaycan müəllimi"nə istinadən xəbər verir ki, bunu Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Keyfiyyətə nəzarət və monitorinq sektorunun müdiri Fidan Nəcəfova Bakı şəhəri üzrə təhsil işçilərinin sentyabr konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, cari ilin yanvar-fevral aylarından etibarən platformanın tətbiqi istiqamətində işlərə başlanılıb və bu müddət ərzində sistemin təkmilləşdirilməsi aparılıb. Artıq direktorların 98%-i, müəllimlərin isə 93%-i platformada qeydiyyatdan keçib. Bu həftənin sonunadək bütün direktor və müəllimlərin qeydiyyatının tam başa çatdırılması ilə bağlı tapşırıq verilib.
Fidan Nəcəfova əlavə edib ki, məktəb direktorları üçün platformadan qeydiyyat və öhdəliklərlə bağlı təlimlər təşkil olunacaq. Onun sözlərinə görə, "Rəqəmsal məktəb" platformasından istifadə müəllim və məktəb rəhbərliyinin iş yükünün azaldılmasına xidmət edəcək.
O, həmçinin qeyd edib ki, hazırda valideynlərin qeydiyyat göstəricisi 62-65% civarındadır. Bu göstəricinin yüksəldilməsi istiqamətində işlərin görülməsinin vacibliyi vurğulanıb.скачать dle 11.3

В новом учебном году в школах Баку полностью откажутся от бумажных журналов
С начала нового учебного года во всех общеобразовательных учреждениях Баку будет прекращено использование бумажных журналов. Все образовательные процессы будут осуществляться исключительно через платформу Rəqəmsal məktəb ("Цифровая школа").
Как сообщает Median.Az со ссылкой на журнал Azərbaycan müəllimi, об этом заявила Фидан Наджафова, руководитель сектора контроля качества и мониторинга Государственного агентства дошкольного и общего образования, выступая на сентябрьской конференции работников образования столицы.
По ее словам, работа по внедрению платформы началась еще в январе-феврале 2025 года, и за этот период система была значительно усовершенствована. На данный момент уже 98% директоров и 93% учителей зарегистрированы в системе. Поставлена задача завершить регистрацию всех директоров и педагогов до конца текущей недели.
Фидан Наджафова также отметила, что для директоров общеобразовательных учреждений будут организованы специальные тренинги по регистрации и использованию платформы. По ее словам, внедрение Rəqəmsal məktəb значительно снизит рабочую нагрузку на учителей и администрацию учебных заведений.
Особое внимание было уделено вопросу регистрации родителей в системе. В настоящее время этот показатель составляет 62-65%. Наджафова подчеркнула необходимость активизации работы по повышению этого показателя.скачать dle 11.3