Azərbaycanın yeraltı şirin su ehtiyatları azalıb
Bunu Azərbaycan Su Ehtiyatları Agentliyi (ADSEA) yanında fəaliyyət göstərən Su İstifadəsinə və Mühafizasinə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin (SİMDNX) şöbə müdiri Rafik Verdiyev BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Gənclərin Lokal Konfransı "LCOY Azərbaycan 2025"in bağlanış mərasimi çərçivəsində "İqlim dəyişmələri kontekstinda su təhlükəsizliyi" panel müzakirəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanın 8,4 milyard kubmetr həcmində yeraltı şirin su ehtiyatı mövcuddur:
"Bununla da ölkənin bərpa olunan şirin su ehtiyatları 26,2 milyard kubmetrə çatır. Lakin təbii mənbələrdən götürülən suyun 25 faizi itkiyə gedir".
R.Verdiyev bildirib ki, son 34 ildə Azərbaycanın əsas su arteriyası olan Kür çayı ilə ölkəyə daxil olan axım 9 faiz azalıb:
"Ən çox azalma 19 faiz olmaqla yay dövründə müşahidə edilib. İllik azalma özünü daha çox çayın Mingəçevir su anbarından așağı axınında göstərir. Bu göstərici 28 faiz olub".

В Азербайджане сократились подземные запасы пресной воды
В Азербайджане подземные запасы пресной воды сократились с 10 млрд кубометров до порядка 8 млрд кубометров.
Об этом заявил начальник отдела Службы государственного контроля за использованием и охраной водных ресурсов Рафиг Вердиев на панельной дискуссии в рамках церемонии закрытия Локальной молодежной конференции ООН по изменению климата LCOY Azerbaijan 2025.
По его словам, в настоящее время запасы подземных пресных вод в Азербайджане составляют 8,4 млрд кубометров: "Тем самым возобновляемые запасы пресной воды страны доходят до 26,2 млрд кубометров, однако потери воды, поступающей из природных источников, достигают 25%".
Вердиев отметил, что за последние 34 года сток воды, поступающей в страну по реке Кура, главной водной артерии Азербайджана, сократился на 9%:
"Наибольшее снижение - 19% - наблюдалось в летний период. Годовое снижение наиболее заметно в нижнем течении Мингячевирского водохранилища. Этот показатель составил 28%".скачать dle 11.3