FHN Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi hissəsində təlim keçirib
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Cənub Regional Mərkəzi tərəfindən Dövlət Sərhəd Xidmətinin Lənkəran şəhərində yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində "Fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydaları" mövzusunda təlim keçirilib.
Bildirilib ki, təlimdə FHN-in aidiyyəti yerli strukturlarının müvafiq qüvvələri və hərbi hissənin şəxsi heyəti iştirak edib.
Təlim nəzəri və praktiki olmaqla iki hissədən ibarət olub.
Əvvəlcə, nəzəri hissə çərçivəsində təbii və texnogen xarakterli fövqəladə hadisələr, o cümlədən yanğınlar zamanı düzgün davranış, ilkin yanğınsöndürmə avadanlıqları və fərdi mühafizə vasitələrindən istifadə qaydaları, eləcə də yanğın təhlükəsizliyinin əsas tələbləri barədə hərbi hissənin şəxsi heyətinə geniş məlumat verilib.
Təlimin praktiki hissəsində şərti nəqliyyat qəzası zamanı deformasiyaya uğramış avtomobildən "zərərçəkmişlər" xüsusi xilasetmə alət və avadanlıqlarından istifadə edilməklə xilas edilərək onlara "təxirəsalınmaz ilkin yardım" göstərilib, eyni zamanda qəza zamanı yaranan "yanğın" qısa zamanda söndürülüb.скачать dle 11.3

МЧС провело учения в воинской части Погранслужбы в Лянкяране
Министерство по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана провело учения в воинской части Государственной пограничной службы, дислоцированной в городе Лянкяране.
В мероприятии приняли участие подразделения МЧС и личный состав воинской части. Учения состояли из теоретической и практической частей.
Во время теоретического блока военнослужащим напомнили правила поведения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, включая пожары, а также порядок использования средств индивидуальной защиты и противопожарного оборудования.
Практическая часть включала условное ДТП. Из поврежденного автомобиля были эвакуированы "пострадавшие" с использованием спецтехники, им оказали первую помощь. Возникший в результате "аварии" пожар был оперативно потушен.скачать dle 11.3