Laçında Yusif Mirzənin “31 il sonra” sərgisi açılıb
Avqustun 26-da Laçında “MDB ölkələrinin Gənclər Düşərgəsi” çərçivəsində tanınmış rəssam Yusif Mirzənin “31 il sonra” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Tədbir Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Yurd Gallery”də gerçəkləşib.
Açılışda çıxış edən rəsmi şəxslər sərginin təkcə incəsənət hadisəsi deyil, həm də Azərbaycan Ordusunun tarixi Zəfərinin və şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiramın təcəssümü olduğunu vurğulayıblar.
Ekspozisiyada rəssamın “Laçın etüdləri”ndən başlayaraq Vətən həsrəti və azad torpaqların dirçəlişindən ilhamlanan əsərləri təqdim olunur. Əl işləri Laçının təbiətini, Qarabağ ruhunu və keçmişlə bu gün arasında qurulan sənət körpüsünü əks etdirir.
1959-cu ildə Laçının Sadınlar kəndində anadan olan Yusif Mirzə Azərbaycanla yanaşı, BƏƏ, Türkiyə, Fransa, Norveç və digər ölkələrdə sərgilərdə iştirak edib, əsərləri isə dünyanın bir çox şəxsi kolleksiyalarında saxlanılır.