25.08.2025 12:52 1 248
"Azad İran"a istinadən xəbər verir ki, bunu İranın Ətraf Mühit Təşkilatının dəniz və bataqlıqlar üzrə direktor müavini Əhmədrza Lahicanzadə deyib.
"Mən bu gün səhər keçirdiyimiz iclasda hesabat verdim və məlum oldu ki, gölün hazırkı səviyyəsi 1269,74 metr, sahəsi 581 kvadrat kilometr, suyun həcmi isə təxminən yarım milyard kubmetrdir.
İyul, avqust və sentyabr aylarında buxarlanmanın intensivliyini və ölkə üzrə yüksək temperaturu nəzərə alsaq, buxarlanmanın bu intensivliyi və gölün səthinə daxil olan suyun olmaması onu göstərir ki, biz çox güman ki, bu yayın sonuna kimi Urmu gölünün tamamilə qurumasının şahidi olacağıq.
Gölü xilas etmək üçün indi görülməli olan iş payız əkini üçün kənd təsərrüfatı bitkilərinin növünün müzakirəsinə başlamaq, fermerlərin su payını müəyyən etmək və gölə daxil olan suyun miqdarını nəzərdən keçirməkdir", - o bildirib.скачать dle 11.3

Озеро Урмия может полностью высохнуть к концу лета
Как передает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал "Свободный Иран", такое заявление сделал заместитель директора по морским и водно-болотным угодьям Организации по охране окружающей среды Ирана Ахмадреза Лахиджанзаде.
По его словам, текущий уровень водоема составляет 1269.74 м, площадь - 581 кв. км, а объем воды - около 500 млн кубометров.
"С учетом интенсивного испарения и высоких температур в июле, августе и сентябре, а также отсутствия поступления воды в озеро велика вероятность, что оно полностью высохнет к концу лета", - отметил Лахиджанзаде.
Он подчеркнул, что для спасения озера необходимо уже сейчас обсуждать выбор сельскохозяйственных культур для осеннего сева, определять долю воды для фермеров и пересматривать объем воды, поступающей в Урмию.скачать dle 11.3