Maskın "Grok" çat-botu yüz minlərlə istifadəçi söhbətini internetə sızdırıb
İlon Maskın süni intellekt əsaslı "Grok" çat-botu istifadəçilərlə yüz minlərlə yazışmanı internetə sızdırıb.
Süni intellektlə edilən 370 mindən çox söhbətin sızması baş verib.
Nəşrin bildirdiyinə görə, "Grok" istifadəçisi çat-botla söhbət zamanı "Paylaş" düyməsini basdıqda şəxsi mesajda göndərilə bilən unikal bir link yaradılır. Məlum olub ki, bu linklər axtarış robotları tərəfindən indekslənə və xəbərdarlıq olmadan axtarış nəticələrində görünə bilər.
"Forbes" qeyd edir ki, insanlar süni intellektlə söhbətlərdə adlar da daxil olmaqla, şəxsi məlumatlarını, bəzi hallarda isə parollarını paylaşıblar. Onlar tibbi və psixoloji xarakterli suallar veriblər. Həmçinin qadağan olunmuş maddələrin hazırlanması, partlayıcı maddələrin və ya zərərli proqram təminatının yaradılması kimi qanunsuz kontent sorğuları da aşkar edilib.скачать dle 11.3

Нейросеть Маска слила в интернет сотни тысяч переписок с пользователями
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Forbes, произошла утечка более 370 тысяч чатов с искусственным интеллектом.
Каждый раз, когда пользователь Grok нажимает кнопку "Поделиться" в разговоре с чат-ботом, создается уникальная ссылка, которую можно отправить в личном сообщении, пояснило издание. Оказалось, что эти ссылки могут быть проиндексированы поисковыми роботами и появиться в результатах поиска, несмотря на отсутствие предупреждений.
Forbes отмечает, что в чатах с ИИ люди делились личными данными, в том числе именами, а в некоторых случаях и паролями. Они задавали вопросы медицинского и психологического характера. Также были выявлены запросы противоправного контента, такие как изготовление запрещенных веществ, созданию взрывчатки или вредоносного программного обеспечения.скачать dle 11.3