Füzulidə istifadəyə yararsız 50 ton pestisidlər zərərsizləşdirilmək üçün xüsusi poliqona daşınıb
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) Füzuli rayonunda 50 tona qədər istifadəyə yararsız pestisid və çirklənmiş torpaq qatının daşınmasını həyata keçirib.
Bildirilib ki, beynəlxalq təhlükəsizlik tələblərinə uyğun şəkildə qablaşdırılan yüklər zərərsizləşdirilməsi üçün xüsusi nəqliyyat vasitəsi ilə “Cəngi pestisid poliqonu”na yola salınıb.
Növbəti mərhələdə pestisidlərin xüsusi lisenziyaya malik müəssisələrdə yandırılaraq tam zərərsizləşdirilməsi planlaşdırılır. Eyni zamanda, təmizlənmiş ərazilərdə çirklənməyə məruz qalmış torpaqların bərpası məqsədilə bioremediasiya üsullarından istifadə ediləcək və bu proses müvafiq dövlət qurumları ilə birgə həyata keçiriləcək.скачать dle 11.3

Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) вывезло до 50 тонн непригодных к использованию пестицидов и загрязненной почвы в Физулинском районе.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПБА, груз, упакованный в соответствии с международными требованиями безопасности, отправлен специальным транспортом на полигон пестицидов "Джанги" для нейтрализации.
На следующем этапе планируется полная нейтрализация пестицидов путем их сжигания на специально лицензированных предприятиях. При этом для восстановления загрязненных почв на очищенных территориях будут применяться методы биоремедиации. Процесс будет осуществляться совместно с соответствующими госорганами.