Xəzər dənizi niyə sürətlə quruyur? - Video
Bu proses təkcə Azərbaycanda yox, bütün Xəzərətrafı ölkələrdə ciddi müşahidə olunur. Aparılan araşdırmalar Xəzərdə geri çəkilmələrin müxtəlif dövrlərdə normal olduğunu göstərir, lakin hazırkı vəziyyət kifayət qədər ciddidir.
İqlim dəyişikliyi, yağıntıların azalması, Xəzəri qidalandıran çay axınlarının qarşısının bəndlər və hidrotexniki qurğularla kəsilməsi, həmçinin sənaye məqsədilə həddindən artıq su götürülməsi də bu prosesi sürətləndirir.
Professor Əmir Əliyevin sözlərinə görə, 1996-cı ildən bu günə qədər dənizin səviyyəsi 2.3 metr aşağı düşüb:
"Bunun əsas səbəbi dənizin su balansının dəyişməsidir. Xəzərə daxil olan suların əsas hissəsini çay suları təşkil edir ki, bunun da 80 faizindən çoxu Volqa çayının payına düşür. Son 20 ildə Volqa çayının suyunda da kəskin azalma müşahidə olunur. Bunun nəticəsində də Xəzərin səviyyəsi azalıb".

Почему Каспийское море стремительно мелеет? - Видео » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Каспийское море, которое на протяжении веков считалось жизненной артерией региона, в последние годы оказалось под угрозой обмеления. Этот процесс наблюдается не только в Азербайджане, но и во всех прикаспийских странах. Исследования показывают, что колебания уровня моря в разные периоды считаются естественным явлением, однако нынешняя ситуация достаточно серьезна.
Изменение климата, сокращение количества осадков, перекрытие питающих Каспий рек плотинами и гидротехническими сооружениями, а также чрезмерный забор воды для промышленных нужд ускоряют падение уровня моря. По словам профессора Амира Алиева, с 1996 года уровень Каспия опустился на 2.3 м.
"Главная причина - изменение водного баланса моря. Основную часть поступающей в Каспий воды обеспечивают реки, при этом более 80% приходится на Волгу. За последние 20 лет наблюдается резкое сокращение водности Волги, что и привело к падению уровня Каспия", - отметил эксперт.