"Əməkdar" və "Xalq" fəxri adları - Təqaüd alan şəxslərin sayı MƏLUM OLDU
İyulun 21-də Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 26 nəfərə "Əməkdar jurnalist" fəxri adı verilib. Onlar Azərbaycanda milli mətbuatın inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə təltif edilib.
Qeyd edək ki, bu ilin iyulun 1-dən Azərbaycanda "Xalq" fəxri adına görə verilən təqaüdün məbləği 300, "Əməkdar" adına görə verilən təqaüdün məbləği isə 200 manata qaldırılıb.
Median.Az xəbər verir ki, Modern.az hazırda fəxri adlara görə təqaüd alan şəxslərin sayını araşdırıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən bildirilib ki, respublika üzrə 4 470 nəfərə "Əməkdar" fəxri adına görə aylıq təqaüd ödənilir.
"Xalq" fəxri adına görə təqaüd alanların sayı isə daha azdır. 2025-ci ilin əvvəlinə olan məlumatda bildirilir ki, "Xalq" fəxri adına görə 248 nəfərə təqaüd verilir.
Qeyd edək ki, təqaüd plastik bank kartları vasitəsilə yalnız nağdsız qaydada ödənilir. Lakin təqaüd alan vəfat etdikdə, qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada itkin düşmüş və ya ölmüş elan edildikdə təqaüdün ödənişi dayandırılır.скачать dle 11.3

Почетные звания "Заслуженный" и "Народный" - стало известно число получающих стипендию
Отметим, что с 1 июля 2025 года в Азербайджане размер стипендии за почетное звание "Народный" повышен до 300, а за звание "Заслуженный" - до 200 манатов.
Как сообщает modern.az со ссылкой на Министерство труда и социальной защиты населения, по республике 4 470 человек получают ежемесячную стипендию за почетное звание "Заслуженный".
Число получающих стипендию за почетное звание "Народный" меньше - на начало 2025 года их 248 человек.
Отметим, что выплата стипендии осуществляется только в безналичной форме посредством пластиковых банковских карт. Однако в случае смерти получателя пенсии, признания его пропавшим без вести или умершим в установленном законодательством порядке выплата пенсии приостанавливается.