Qroznı səmasında AZAL təyyarəsinin atəşə tutulması ilə bağlı yeni təfərrüat ortaya çıxıb
2024-cü il dekabrın 25-də AZAL-ın "Embraer 190" mülki təyyarəsinin vurulması ilə bağlı yeni detallar üzə çıxıb.
xəbər verir ki, "Minval Politika"nın əldə etdiyi məlumata görə, Cənub Hərbi Dairəsinin döyüş növbətçiliyini yerinə yetirən aşağıdakı hərbi qulluqçuları raket buraxılışı zamanı icra edilən fəaliyyətin birbaşa şahidi və iştirakçılarına çevriliblər.
Beləliklə, 51-ci Hava Hücumundan Müdafiə Diviziyasının döyüş idarəetmə qrupunun böyük şturmanı, kapitan Dmitri Yevgeniyeviç Pudovkin;
Cənub Hərbi Dairəsinin qərargahının əməliyyat növbətçisi, polkovnik-leytenant Vladimir Viktoroviç Yanovski;
Hərbi Hava Qüvvələrinin və Hava Hücumundan Müdafiənin 4-cü Mühafizə Ordusunun komanda məntəqəsinin operativ növbətçisi, polkovnik Gennadi Nikolayeviç Yeremenko - təyyarəmizin atəşə tutulması zamanı icra edilən fəaliyyətin birbaşa şahidi və iştirakçılarına çevriliblər.
Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl AZAL təyyarəsinin vurulması əmrini kimin verdiyi məlum olub.
AZAL-a məxsus "Embraer 190" mülki təyyarəsinin vurulması barədə qərarın verilməsində Rusiya Cənub Hərbi Dairəsinin Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) və Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) 4-cü qvardiya ordusunun 51-ci Hava Hücumundan Müdafiə diviziyasının komandiri, general-mayor Aleksandr Vasilyeviç Tolopilonun şəxsən iştirak etdiyi ehtimal olunur. Lakin adı çəkilən bu şəxs nəinki cəzalandırılıb, əksinə vəzifəsi artırılıb.скачать dle 11.3

Появились новые подробности обстрела самолета AZAL в небе над Грозным
Стали известны новые обстоятельства, связанные с обстрелом гражданского самолёта AZAL Embraer 190, произошедшим 25 декабря 2024 года.
Как передает Median.Az, согласно полученной редакцией Minval Politika информации, непосредственными свидетелями и участниками цепочки действий в момент запуска ракеты стали следующие военнослужащие Южного военного округа российской армии, находившиеся на боевом дежурстве:
Капитан Дмитрий Евгеньевич Пудовкин - старший штурман группы боевого управления пункта 51-й дивизии ПВО;
Подполковник Владимир Викторович Яновский - оперативный дежурный штаба Южного военного округа;
Полковник Геннадий Николаевич Еременко - оперативный дежурный командного пункта 4-й гвардейской армии ВВС и ПВО.
Ранее Minval Politika установил имя генерала, отдавшего приказ на уничтожение рейса AZAL: фигурант не только избежал наказания, но и получил повышение.
По данным, приказ на пуск ракеты был отдан командиром 51-й дивизии ПВО генерал-майором Александром Толопило.