Hakerlər ABŞ Milli Nüvə Təhlükəsizliyi İdarəsinə hücum edib
"Microsoft SharePoint" proqram təminatına edilən haker hücumu ABŞ-nin Energetika Nazirliyinin Milli Nüvə Təhlükəsizliyi İdarəsinə də təsirsiz ötüşməyib.
Bu barədə "Bloomberg" agentliyi mənbəyə istinadən bildirib.
Qeyd olunur ki, cinayətkarlar məxfi məlumatlara çıxış əldə edə bilməyiblər.
Energetika Nazirliyi agentliyə bildirib ki, haker hücumu quruma "minimal şəkildə" təsir göstərib və mütəxəssislər "zərər görmüş sistemləri" bərpa edirlər.
"Bloomberg"in məlumatına görə, hakerlərin hücumundan həmçinin ABŞ-nin Təhsil Nazirliyi, bir sıra ştat səviyyəli qurumlar və Avropa və Yaxın Şərq ölkələrinin hökumətlərinə məxsus sistemlər də zərər çəkib.
"Microsoft" iddia edir ki, hücumlarda Çinlə əlaqəli olduğu güman edilən "Linen Typhoon" və "Violet Typhoon" qruplaşmaları iştirak edə bilər.скачать dle 11.3

Хакерская атака на программное обеспечение Microsoft SharePoint затронула Национальное управление ядерной безопасности при Министерстве энергетики США.
Об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на источник.
Как отмечается, злоумышленникам не удалось получить доступ к секретной информации. Минэнерго заявило агентству, что хакерская атака сказалась на ведомстве "минимальным образом" и что специалисты восстанавливают "пострадавшие системы".
По информации Bloomberg, от действий хакеров также пострадали американское министерство образования, ряд ведомств на уровне штатов и системы, принадлежащие правительствам европейских и ближневосточных стран.
Компания Microsoft утверждает, что к атакам могут быть причастны группировки Linen Typhoon и Violet Typhoon, якобы связанные с Китаем.