Makronun reytinqi rekord həddə düşüb
Fransa prezidenti Emmanuel Makron (19%) və baş nazir Fransua Bayrunun (18%) bəyənmə reytinqi Beşinci Respublika tarixinin ən aşağı reytinqi olub.
Bunu “Journal du Dimanche” üçün “İfop” sorğusunun məlumatları sübut edir.
Onların hər ikisinin ümumi balı 37 təşkil edib ki, bu da 2014-cü ildə Fransua Olland və Manuel Valsdan (51 bal) aşağı nəticədir. Makronun seçici dəstəyi 49 %-ə düşüb, 2022-ci ildən bu yana 12 bal itirib.
"Makron reytinqi 20 %-dən aşağı düşmüş ilk prezident kimi tarixə düşdü. Hətta "sarı jiletlilər" böhranının pik nöqtəsində bu, 23 % idi", - tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər.

Рейтинг Макрона опустился до рекордно низкого уровня
Совокупный показатель дуэта составил 37 баллов — ниже, чем у Франсуа Олланда и Мануэля Вальса (51 балл) в 2014 году. Среди избирателей Макрона поддержка упала до 49%, потеряв 12 пунктов с 2022 года.
"Макрон вошел в историю как первый президент, чей рейтинг опустился ниже 20%. Даже в пик кризиса «желтых жилетов» он составлял 23%", - отмечают авторы исследования.
82% респондентов недовольны Байру, 50% — «крайне недовольны». Резкому падению способствовал законопроект о бюджете-2026, который граждане сочли социально несправедливым.