10.07.2025 13:42 945
Aparıcı Beşinci Respublika rəhbərini ingilis dilində danışmaq istəməməkdə ittiham etdikdən sonra "GB News" telekanalı Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Böyük Britaniyada kral ziyafətindəki çıxışının yayımını dayandırıb.
Bu barədə "Le Figaro" məlumat yayıb.
"Mən müdaxilə edəcəyəm, çünki Fransa prezidenti Emmanuel Makron nəzakət nümayiş etdirməyi və ingiliscə danışmağı lazım görmür", - deyə teleaparıcı Patrik Kristis bildirib.
O, Makron ingiliscə danışan kimi yayımı davam etdirəcəyinə söz verib, çünki Fransa lideri, bu dildə mükəmməl danışır.
Nəşr bu hadisənin böyük diplomatik qalmaqalla nəticələnə biləcəyini irəli sürüb. Bəzi fransızlar hesab edirlər ki, britaniyalılar onların liderlərinə qarşı qəsdən təxribat törədiblər.
Bu, Makronun Britaniyada düşdüyü ilk qalmaqal deyil. Fransa prezidenti Vindzor qəsrindəki qala-ziyafət zamanı Uels şahzadəsi Keyt Middltona göz vurmağa başlayıb, şahzadə isə cavab olaraq sadəcə gülümsəyib.скачать dle 11.3

Макрон угодил в крупный скандал в Британии: это посерьезней, чем заигрывание с Миддлтон
Телеканал GB NEWS прервал трансляцию речи президента Франции Эммануэля Макрона на королевском банкете в Британии после того, как ведущий обвинил главу Пятой республики в нежелании говорить по-английски.
Об этом сообщает Le Figaro.
"Я собираюсь вмешаться, потому что Эммануэль Макрон, президент Франции, похоже, не считает нужным проявить вежливость и заговорить по-английски", - заявил телеведущий Патрик Кристис.
Он пообещал продолжить трансляцию, как только Макрон заговорит по-английски, поскольку он прекрасно владеет этим языком.
Издание предположило, что этот инцидент может вылиться в большой дипломатический скандал. Некоторые французы думают, что британцы специально устроили провокацию против их лидера.
Это уже не первый скандал, в который угодил Макрон в Британии. Президент Франции в ходе торжественного банкета в Виндзорском замке заигрывал с чужой женой. Речь идет о принцессе Уэльской Кейт Миддлтон. Макрон начал подмигивать принцессе, а та лишь дежурно улыбалась в ответ.скачать dle 11.3