Azərbaycan MDB İqtisadi Şurasının Moskvada keçirilən iclasında iştirak etməyəcək
Azərbaycan Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) İqtisadi Şurasının Moskvada keçirilən iclasında iştirak etməyəcək.
Bu barədə "Trend"ə məlumatlı mənbə bildirib.
Qeyd edək ki, adətən MDB iclaslarında Azərbaycanı baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov təmsil edir.
"Yaqub Eyyubov sözügedən tədbirdə iştirak etməyəcək. İmtinanın səbəbi Yekaterinburqda baş verən son hadisələr, AZAL-a məxsus təyyarənin vurulması və bu məsələlərin tənzimlənməsi üçün Rusiya tərəfinin lazımi addımlar atmaq istəməməsidir", - deyə mənbə qeyd edib.
Qeyd edək ki, iyunun 27-də səhər saatlarında Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlıların yaşadığı evlərdə reydlər keçirib. Reydlər zamanı azərbaycanlı qardaşlar - Ziyəddin və Hüseyn Səfərovlar qətlə yetirilib, bir neçə nəfər saxlanılıb.
Azərbaycan XİN rəsmisi bu məsələni şərh edərkən bildirib ki, Yekaterinburq şəhərində etnik mənsubiyyətinə görə azərbaycanlılara qarşı Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən nümayişkaranə şəkildə törədilmiş məqsədli və mühakiməsiz qətl və zorakılıq əməlləri Azərbaycanın haqlı etiraz və qınağına səbəb olub.
AZAL-a məxsus təyyarənin vurulması ilə bağlı insidentə gəlincə, Azərbaycan Rusiyadan ötən ilin sonunda Rusiya hava məkanında vurulan "Azerbaijan Airlines" aviaşirkətinə məxsus təyyarə ilə bağlı faciənin tam və şəffaf şəkildə araşdırılmasını, məsul şəxslərin müəyyən edilərək cəzalandırılmasını və zərərçəkənlərə təzminatın ödənilməsini gözləyir.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin əvvəlki bəyanatında bildirilib ki, zəruri addımların atılmaması, hadisələrin həqiqi mahiyyətinin təhrif edilməsinə cəhdlər, eləcə də Rusiyanın rəsmi şəxsləri və KİV tərəfindən "Azerbaijan Airlines" aviaşirkətinə məxsus təyyarənin vurulmasından sonra Azərbaycana qarşı aparılan dezinformasiya kampaniyası qəbuledilməzdir.
Ölkəmizin bu fəlakətlə bağlı Rusiya tərəfindən tam və şəffaf araşdırma aparılmasını, təqsirkarların müəyyənləşdirilərək, məsuliyyətə cəlb olunmasını, zərərçəkənlərə kompensasiya ödənilməsini gözlədiyi, bu addımların ikitərəfli münasibətlərdəki mənfi əhval-ruhiyyənin aradan qaldırılması üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb", - deyə XİN-dən bildirilib.скачать dle 11.3

Азербайджан проигнорировал заседание Экономического совета СНГ в Москве
Стоит отметить, что обычно на заседаниях СНГ Азербайджан представляет первый заместитель премьер-министра Ягуб Эюбов.
"Ягуб Эюбов не будет присутствовать на данном мероприятии. Причина такого решения - недавние события в Екатеринбурге, сбитый россиянами в конце прошлого года борт AZAL и нежелание российской стороны предпринять адекватные шаги по урегулированию этих вопросов", - сообщил собеседник агентства.
Отметим, что утром 27 июня Федеральная служба безопасности России провела рейды в домах азербайджанцев в городе Екатеринбург. В ходе рейдов были убиты 2 азербайджанца - братья Зияддин и Гусейн Сафаровы, несколько человек задержаны.
Комментируя эти события, в МИД Азербайджана отметили, что преднамеренные убийства, самосуд и акты насилия, совершенные российскими правоохранительными органами в отношении азербайджанцев по признаку их этнической принадлежности в городе Екатеринбург, вызвали обоснованный протест и осуждение в Азербайджане.
Что касается инцидента со сбитым самолетом AZAL, Азербайджан ожидает от России полного и прозрачного расследования трагедии с самолетом, принадлежащим авиакомпании Azerbaijan Airlines, сбитым в воздушном пространстве России в конце прошлого года, установления и наказания виновных, а также выплаты компенсаций пострадавшим.
Как ранее заявили в МИД Азербайджана, являются неприемлемыми отсутствие необходимых шагов и попытки искажения реального положения дел, а также дезинформационная кампания против Азербайджана, проводимая через российских официальных лиц и СМИ после инцидента с самолётом, принадлежащим авиакомпании Azerbaijan Airlines, сбитым в воздушном пространстве России в конце прошлого года.
"Азербайджан ожидает от России полного и прозрачного расследования этой трагедии, установления и наказания виновных, а также выплаты компенсаций пострадавшим. Эти шаги рассматриваются как крайне важные для устранения негативной атмосферы в двусторонних отношениях", - отмечалось в информации ведомства.