Ötən ay Azərbaycanda ucuzlaşan və bahalaşan məhsulların SİYAHISI (FOTO)
Cari ilin iyun ayında əvvəlki aya nisbətən ayrı-ayrı qida məhsullarından daha çox artım uzun düyünün, kolbasa məmulatlarının, balıq və balıq məhsullarının, günəbaxan və qarğıdalı yağlarının, limonun, göyərtinin, təbii balın qiymətlərində müşahidə edilib.
Məlumata görə, ötən ay əvvəlki aya nisbətən ayrı-ayrı qida məhsullarından azalma isə yumurtanın, bananın, armudun, alçanın, əriyin, çiyələyin, ağ kələmin, xiyarın, pomidorun, şirin bibərin, badımcanın, lobyanın, süfrə çuğundurunun, yerkökünün, sarımsağın, soğanın, kartofun qiymətlərində müşahidə olunub.
Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin iyun ayında qeyri-qida məhsulları üzrə istehlak qiymətləri indeksi əvvəlki aya nisbətən 100.1%, yanvar-iyun aylarında isə əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 102.7% faiz təşkil edib. İyun ayında əvvəlki ayla müqayisədə qeyri-qida məhsullarından artım divar kağızlarının, boyaların, şəxsi gigiyena məmulatlarının, ucuzlaşma isə kəsilmiş taxtanın, laminat parketin, yumşaq mebelin və ortopedik döşəklərin qiymətlərində müşahidə olunub. Digər qeyri-qida məhsullarının qiymətlərində ciddi dəyişikliklər baş verməyib.
2025-ci ilin iyun ayında əhaliyə göstərilmiş ödənişli xidmətlər üzrə istehlak qiymətləri indeksi əvvəlki aya nisbətən 100.2%, yanvar-iyun aylarında isə əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 107.5% təşkil edib. İyun ayında əvvəlki ayla müqayisədə əhaliyə göstərilmiş ödənişli xidmətlərdən artım əsasən tibbi xidmətlərin, hava nəqliyyatı ilə beynəlxalq sərnişindaşıma xidmətlərinin və ölkədaxili istirahət turlarının qiymətlərində müşahidə olunub. Digər ödənişli xidmətlərin qiymətlərində ciddi dəyişikliklər baş verməyib.

Цены на продукты в Азербайджане: что подорожало, а что стало доступнее? (ФОТО)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики Азербайджана, в прошлом месяце по сравнению с предыдущим снижение цен среди отдельных продуктов питания наблюдалось на яйца, бананы, груши, алычу, абрикосы, клубнику, белокочанную капусту, огурцы, помидоры, сладкий перец, баклажаны, фасоль, столовую свеклу, морковь, чеснок, лук и картофель.
Отмечается, что в июне 2025 года индекс потребительских цен на непродовольственные товары по сравнению с предыдущим месяцем составил 100.1%, а за январь-июнь по сравнению с соответствующим периодом прошлого года - 102.7%. В июне по сравнению с предыдущим месяцем среди непродовольственных товаров рост цен наблюдался на обои, краски, предметы личной гигиены, а снижение - на пиломатериалы, ламинат, мягкую мебель и ортопедические матрасы. Цены на другие непродовольственные товары существенно не изменились.
В июне 2025 года индекс потребительских цен на платные услуги, оказанные населению, по сравнению с предыдущим месяцем составил 100.2%, а за январь-июнь по сравнению с соответствующим периодом прошлого года - 107.5%. В июне по сравнению с предыдущим месяцем среди платных услуг, оказанных населению, рост цен наблюдался в основном на медицинские услуги, международные пассажирские перевозки воздушным транспортом и внутренние туристические туры. Цены на другие платные услуги существенно не изменились.