İlham Əliyev Pakistan Milli Assambleyasının sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib - FOTO
07.07.2025 12:09 1 521
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 7-də Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiqin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin mükəmməl səviyyədə olduğunu vurğulayıb, ikitərəfli münasibətlərimizin qardaşlığa, qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyə əsaslandığını deyib.
Prezident İlham Əliyev bir neçə gün əvvəl Xankəndidə Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci Zirvə görüşündə iştirakını və onunla görüşünü məmnunluqla xatırlayıb, həmin görüşdə ikitərəfli gündəliyimizlə bağlı bir daha geniş müzakirələrin aparıldığını bildirib. Dövlətimizin başçısı vurğulayıb ki, bu, Pakistanın baş nazirinin işğaldan azad edilmiş torpaqlarımıza ilk səfəri deyildi. Bu xüsusda Prezident İlham Əliyev Məhəmməd Şahbaz Şərifin bu ilin mayında Laçına səfərini və Azərbaycanın Müstəqillik günü ilə bağlı keçirilən tədbirdə iştirakını qeyd edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın və Pakistanın siyasət, iqtisadiyyat, sərmayələr sahələrində uğurlu qarşılıqlı fəaliyyətinə toxunaraq əlaqələrimizin genişləndirilməsində parlamentlərarası əməkdaşlığın rolunu qeyd edib, beynəlxalq parlamentlərarası təsisatlarda ölkələrimizin parlament nümayəndə heyətlərinin bir-birini dəstəkləməsini məmnunluqla vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti qardaş Pakistandan nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin səmərəli olacağına ümidvarlığını ifadə edib.
Qəbula görə təşəkkürünü bildirən Pakistan Milli Assambleyasının sədri ölkəmizə səfərdən və dövlətimizin başçısı ilə görüşdən şərəf hissi keçirdiklərini vurğulayıb. Sərdar Ayaz Sadiq rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinə həm iqtidar, həm də müxalifətdən olan parlament üzvlərinin daxil olduğunu bildirərək, vurğulayıb ki, bu, Pakistan Milli Assambleyasında Azərbaycana münasibətdə vahid və həmrəy mövqenin göstəricisidir.
Öz növbəsində dövlətlərimiz arasında parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyətinə toxunan Pakistan Milli Assambleyasının sədri ölkələrimizin həm çətin, həm də xoş günlərdə həmişə həmrəylik nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb.
Sərdar Ayaz Sadiq İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci Zirvə görüşünün uğurla keçirilməsi ilə bağlı Prezident İlham Əliyevi təbrik edərək, bu tədbirin məhz Xankəndi şəhərində təşkil olunmasının böyük siyasi əhəmiyyətinə toxunub. Qonaq Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yüksək səviyyədə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərini xüsusi qeyd edib.
Görüşdə Sərdar Ayaz Sadiqin ölkəmizə səfərinin parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi üçün müzakirələr aparmağa yaxşı imkan yaratdığı bildirilib, Azərbaycanın və Pakistanın qanunverici orqanları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Pakistan arasında iqtisadiyyat, ticarət, enerji, sənaye, investisiyalar, nəqliyyat, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Ильхам Алиев принял делегацию во главе с председателем Национальной ассамблеи Пакистана - ФОТО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Президент Ильхам Алиев принял делегацию во главе с председателем Национальной ассамблеи Пакистана - ФОТО
7 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию, возглавляемую председателем Национальной ассамблеи Пакистана Сардаром Аязом Садигом.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства подчеркнул, что политические связи между нашими странами находятся на совершенном уровне, отметил, что двусторонние отношения основаны на братстве, взаимной поддержке и солидарности.
Президент Ильхам Алиев с удовлетворением напомнил об участии премьер-министра Пакистана Мухаммада Шахбаза Шарифа в 17-м саммите Организации экономического сотрудничества в Ханкенди несколько дней назад и встрече с ним, сообщил, что на этой встрече вновь состоялись обстоятельные обсуждения вопросов, входящих в двустороннюю повестку дня. Глава государства сказал, что это не первый визит премьер-министра Пакистана на освобожденные от оккупации земли. В связи с этим Президент Ильхам Алиев отметил визит Мухаммеда Шахбаза Шарифа в Лачын в мае этого года и его участие в мероприятии, посвященном Дню независимости Азербайджана.
Коснувшись успешного взаимодействия Азербайджана и Пакистана в политической, экономической и инвестиционной сферах, глава государства отметил роль межпарламентского сотрудничества в расширении связей, с удовлетворением подчеркнул взаимную поддержку парламентских делегаций двух стран в международных межпарламентских институтах.
Президент Азербайджана выразил надежду, что визит делегации братского Пакистана в нашу страну будет плодотворным.
Поблагодарив за прием, председатель Национальной ассамблеи Пакистана подчеркнул, что для них честь посетить Азербайджан и встретиться с главой нашего государства. Отметив, что в состав возглавляемой им делегации входят члены парламента как от правящей, так и от оппозиционных партий, Сардар Аяз Садиг подчеркнул, что это - показатель единой и солидарной позиции в отношении Азербайджана в Национальной ассамблее Пакистана.
В свою очередь коснувшись важности межпарламентских связей между двумя государствами, председатель Национальной ассамблеи Пакистана подчеркнул, что наши страны всегда демонстрировали солидарность как в трудные, так и в хорошие дни.
Сардар Аяз Садиг поздравил Президента Ильхама Алиева с успешным проведением 17-го саммита Организации экономического сотрудничества и коснулся большого политического значения организации этого мероприятия именно в городе Ханкенди. Гость особо отметил широкомасштабные строительно-восстановительные работы, проводимые на высоком уровне в Карабахе и Восточном Зангезуре.
В ходе встречи было отмечено, что визит Сардара Аяза Садига в нашу страну создает хорошую возможность для дискуссий, связанных с углублением связей. Также были обсуждены вопросы расширения сотрудничества между законодательными органами Азербайджана и Пакистана.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества между Азербайджаном и Пакистаном в торгово-экономической, энергетической, промышленной, инвестиционной, транспортной, туристической и других сферах.