Azərbaycanlı tələbələr Çinin aparıcı universitetlərində təqaüdlə təhsil alacaqlar
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Təhsil Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişə əsasən, 2025-2026-cı tədris ili üzrə Çinin nüfuzlu universitetlərində təhsil almaq hüququ qazanmış 43 nəfər Azərbaycan vətəndaşı müəyyən edilib.
Bildirilib ki, yekun qərar nəticəsində seçilmiş tələbələr "Shanghai Jiao Tong University", "Shanghai University", "Zhejiang University", "China University of Geosciences", "Nanjing University of Science and Technology", "Wuhan University", "Sichuan University", "University of International Business and Economics", "Hubei University" və digər nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil alacaqlar.
Tələbələr bakalavriat (1 nəfər), magistratura (37 nəfər) və doktorantura (5 nəfər) səviyyələri üzrə beynəlxalq münasibətlər və idarəetmə, ətraf mühit mühəndisliyi, hüquq, kompüter elmləri, beynəlxalq ticarət, maliyyə, nəqliyyat mühəndisliyi, biznesin idarə edilməsi, mühasibat uçotu, təhsil nəzəriyyəsi və ekologiya kimi ixtisaslar üzrə təhsil alacaqlar.скачать dle 11.3

Азербайджанские студенты будут учиться по стипендии в ведущих университетах Китая
На основании соглашения о сотрудничестве в сфере образования между Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Министерством образования Китайской Народной Республики, определены 43 гражданина Азербайджана, получивших право на обучение в престижных университетах Китая на 2025/26 учебный год.
В результате окончательного решения отобранные студенты будут учиться в Шанхайском университете Джао Тонг (Shanghai Jiao Tong University), Шанхайском университете (Shanghai University), Чжэцзянском университете (Zhejiang University), China University of Geosciences, Нанкинском университете науки и технологий (Nanjing University of Science and Technology), Уханьском университете (Wuhan University), Сычуаньском университете (Sichuan University), Университете международного бизнеса и экономики (University of International Business and Economics), Хубэйском университете (Hubei University) и других престижных высших учебных заведениях.
Студенты будут обучаться по программам бакалавриата (1 человек), магистратуры (37 человек) и докторантуры (5 человек) по таким специальностям, как международные отношения и управление, инженерия окружающей среды, право, компьютерные науки, международная торговля, финансы, транспортная инженерия, управление бизнесом, бухгалтерский учет, теория образования и экология.скачать dle 11.3