FIFA Rusiya klubları ilə müqavilələri dayandırmaq icazəsini uzadıb
FİFA rəsmi saytında Rusiya və Ukrayna klubları ilə müqavilələri birtərəfli qaydada dayandırmaq üçün əcnəbi futbolçu və məşqçilərə icazənin uzadıldığını açıqlayıb.
Qayda 2026-cı il iyunun 30-dək uzadılıb.
FİFA əcnəbi futbolçulara 2022-ci ilin yayında Rusiya və Ukrayna klubları ilə müqavilələri dayandırmağa icazə verib.
"Davam edən Rusiya-Ukrayna münaqişəsi səbəbindən bu gün FİFA Şurasının Bürosu oyunçuların statusu və keçidi ilə bağlı qaydaların 7-ci əlavəsinin müddətini 30 iyun 2026-cı il tarixinədək uzatmaq barədə qərar qəbul edib.
Bu uzadılma münaqişənin təsirinə məruz qalan oyunçulara, məşqçilərə və klublara davamlı tənzimləyici dəstəyi təmin edir və FİFA-nın müstəsna hallarda futbol sisteminin sabitliyini və bütövlüyünü qorumaq üçün davamlı öhdəliyini əks etdirir.
Qərar FİFA-ya üzv assosiasiyalar, liqalar, klublar və oyunçu nümayəndələri də daxil olmaqla, futbolun maraqlı tərəfləri ilə geniş məsləhətləşmələr və konstruktiv dialoqdan sonra verilib”, - FİFA-dan bildirilib.
“Genişləndirilmiş müddəalara əsasən, əcnəbi oyunçular və məşqçilər Ukrayna Futbol Assosiasiyası (UAF) və ya Rusiya Futbol İttifaqı (RFU) ilə əlaqəli klublarla əmək müqavilələrini birtərəfli qaydada 2026-cı il iyunun 30-dək dayandırmaq hüququnu özündə saxlayacaqlar.
Bu hüquqdan istifadə etmək üçün onlar 2025-ci il avqustun 1-dək öz klublarını yazılı şəkildə xəbərdar etməlidirlər. Bu son tarix belə qərarların vaxtında və şəffaf şəkildə qəbul olunmasını təmin edir, onlardan sui-istifadə hallarının qarşısını almağa kömək edir və bütün tərəflər üçün hüquqi aydınlığı təmin edir.
FİFA Rusiya-Ukrayna münaqişəsini yaxından izləməyə davam edəcək və lazım gəldikdə tənzimləmə yanaşmasını uyğunlaşdırmağa hazırdır.
FIFA futbol ictimaiyyətinin bütün təsirlənmiş üzvlərinə dəstəyini ifadə edir və hüquqi müəyyənlik, ədalətlilik və həmrəylik prinsiplərini qorumaq üçün maraqlı tərəflərlə koordinasiyada işləməyə davam edəcək”, - FİFA-nın saytında yerləşdirilən bəyanatda deyilir.

ФИФА продлила разрешение приостанавливать контракты с клубами из России до лета 2026 года
Международная федерация футбола (ФИФА) сообщила на официальном сайте, что продлила разрешение для иностранных футболистов и тренеров в одностороннем порядке приостанавливать контракты с российскими и украинскими клубами.
Как передает Median.Az со ссылкой на пресс-службу ФИФА, теперь срок действия правила продлён до 30 июня 2026 года.
ФИФА разрешила иностранным игрокам приостанавливать соглашения с российскими и украинскими клубами летом 2022 года.
"Ввиду продолжающегося российско-украинского конфликта бюро совета ФИФА сегодня решило продлить срок действия приложения 7 правил о статусе и перехода игроков до 30 июня 2026 года.
Это расширение обеспечивает постоянную регулирующую поддержку игроков, тренеров и клубов, затронутых конфликтом, и отражает постоянную приверженность ФИФА защищать стабильность и целостность футбольной системы в исключительных обстоятельствах.
Решение следует за обширными консультациями и конструктивным диалогом с заинтересованными сторонами футбола, включая ассоциации членов ФИФА, лиги, клубы и представителей игроков.
В соответствии с расширенными положениями иностранные игроки и тренеры сохранят право в одностороннем порядке приостанавливать свои трудовые контракты с клубами, связанными с Украинской ассоциацией футбола (УАФ) или с Российским футбольным союзом (РФС), до 30 июня 2026 года.
Чтобы использовать это право, они должны уведомить свой клуб в письменном виде до 1 августа 2025 года. Этот крайний срок гарантирует, что такие решения принимаются своевременно и прозрачным образом, помогая предотвратить неправильное их использование и обеспечить юридическую ясность для всех сторон.
ФИФА будет продолжать внимательно следить за российско-украинским конфликтом и остается готовой адаптировать свой регулирующий подход по мере необходимости.
ФИФА выражает свою поддержку всем пострадавшим членам футбольного сообщества и будет продолжать работать в координации с заинтересованными сторонами, чтобы поддержать принципы юридической уверенности, справедливости и солидарности", — говорится в заявлении на сайте ФИФА.