"Crocus City Hall"da törədilən terror aktı: İcraçılar harada, necə və nə qədər müddətə hazırlaşıblar
03.07.2025 13:38 1 008
Rusiya İstintaq Komitəsi ölkənin müasir tarixində ən qanlı terror aktlarından biri hesab edilən "Crocus City Hall" hadisəsi ilə bağlı genişmiqyaslı istintaqı başa çatdırıb.
-ın TASS-a istinadla verdiyi məlumata görə, cinayət işi üzrə materiallardan aydın olub ki, konsert zalına hücum edən terrorçuların hazırlığı, demək olar ki, bir il boyunca Türkiyə və Əfqanıstan ərazisində aparılıb.
İstintaqın məlumatına görə, terror aktının dörd icraçısı - Şamsiddin Fariduni, Dalerjon Mirzoyev, Muhammadsobir Fayzovun və Saidakrami Murodali Raçabalizoda 2023-cü il iyunun 1-dən 2024-cü il martın 22-dək xüsusi təlim düşərgələrində hazırlıq keçiblər. Təlim proqramı kompleks şəkildə təşkil olunub və bir neçə istiqaməti əhatə edib.
Terrorçular atıcılıq üzrə təlimlərə cəlb olunublar, partlayıcı və zəhərli maddələrin hazırlanması və tətbiqi metodlarını öyrəniblər. Xüsusi diqqət onların psixoloji hazırlığına yönəldilib - onları qorxunu dəf etməyə və ekstremal vəziyyətlərdə soyuqqanlı davranmağa alışdırıblar. Bundan əlavə, insanların sıx toplaşdığı yerlərdə terror aktı törətmək üçün zəruri taktiki vərdişlərə yiyələniblər.
Rusiya İstintaq Komitəsinin Baş İstintaq İdarəsi təxminən bir il davam edən əhatəli araşdırma aparıb. 30 iyun tarixində Baş Prokurorluq ittiham aktını təsdiqləyib və bundan sonra iş materialları baxılması üçün İkinci Qərb dairə hərbi məhkəməsinə göndərilib.
Xatırladaq ki, martın 22-də Krasnoqorskda yerləşən "Crocus City Hall" konsert zalında terror aktı baş verib. Əlisilahlı dörd nəfər konsertə gələnlərə atəş açıb, partlayış törədib, daha sonra kompleksdə yanğın başlayıb. Son məlumatlara görə, terrorda 609 nəfər yaralanıb, 149 nəfər həlak olub. Terrorçular tezliklə ələ keçiblər.скачать dle 11.3

Теракт в "Крокус Сити Холле": сколько времени, где и как исполнители готовились к атаке
Следственный комитет России завершил масштабное расследование одного из самых кровавых терактов в современной истории страны.
Как стало известно из материалов дела, подготовка боевиков, совершивших нападение на концертный зал "Крокус Сити Холл", велась на протяжении почти года на территории Турции и Афганистана, передает Median.Az со ссылкой на ТАСС.
По данным следствия, четверо исполнителей теракта - Шамсидин Фаридуни, Далерджон Мирзоев, Мухаммадсобир Файзов и Саидокрами Муродали Рачабализода - с 1 июня 2023 года по 22 марта 2024 года проходили специализированную подготовку в тренировочных лагерях. Программа обучения была комплексной и включала в себя несколько направлений.
Террористы прошли курс обращения с огнестрельным оружием, изучили методы изготовления и применения взрывчатых и отравляющих веществ. Особое внимание уделялось психологической подготовке боевиков - их учили преодолевать страх и действовать хладнокровно в экстремальных ситуациях. Кроме того, они осваивали тактические навыки, необходимые для совершения террористических актов в местах массового скопления людей.
Главное следственное управление СК РФ провело тщательное расследование, которое продолжалось около года. 30 июня Генеральная прокуратура утвердила обвинительное заключение, после чего материалы дела были переданы во Второй Западный окружной военный суд для рассмотрения по существу.
Напомним, трагедия в "Крокус Сити Холле" произошла вечером 22 марта 2024 года. Перед началом концерта группы "Пикник" вооруженные люди ворвались в зал и открыли беспорядочную стрельбу по зрителям. Затем последовали взрывы, в здании начался пожар. В результате этого чудовищного акта насилия погибли 149 человек, еще 609 получили ранения различной степени тяжести.скачать dle 11.3