Yekaterinburqda həbs edilən iki azərbaycanlı məhkəmənin qərarından şikayət edib
Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində daha əvvəlki illərdə baş vermiş qətl hadisəsi ilə bağlı işi üzrə təqsirləndirilən Ayaz Səfərov və Şahin Lalayev barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilməsi qərarından şikayət ediblər.
xəbər verir ki, bu barədə TASS-a Sverdlovsk vilayəti məhkəmələrinin birləşmiş mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bundan əvvəl şəhərin Lenins Rayon Məhkəməsi Ayaz, Akif, Məzahir, Kamal və Bəkir Səfərovları, Əhliman Gənciyevi, Şahin Lalayevi və Əziz Abasovu həbs edib. Akif Səfərov da həmçinin həbs qərarından şikayət edib.
Xatırladaq ki, iyunun 28-də Rusiya İstintaq Komitəsinin Sverdlovsk vilayəti üzrə İstintaq İdarəsi 2000-ci illərin əvvəllərində Yekaterinburqda törədilmiş bir sıra qətllərdə iştirak edən qrupun fəaliyyətinin qarşısının alınması barədə məlumat yayıb. Səkkiz təqsirləndirilən şəxs nəzarət altına alınıb. Azərbaycanda Rusiya ilə bağlı tədbirlər ləğv edilib, rusiyalı jurnalistlər İqor Kartavıx və Yevgeni Belousov, habelə daha səkkiz Rusiya vətəndaşı saxlanılaraq dörd ay müddətinə həbs edilib. Azərbaycan və Rusiya bir-birinə etiraz notaları veriblər, diplomatlar Xarici İşlər nazirliklərinə çağırılıblar.скачать dle 11.3

Арестованные в Екатеринбурге Аяз Сафаров и Шахин Лалаев обжаловали решение суда
Азербайджанцы Аяз Сафаров и Шахин Лалаев, обвиняемые по делу об убийствах прошлых лет в Екатеринбурге, обжаловали решение о заключении под стражу.
Как передает Median.Az, об этом ТАСС сообщили в объединенной пресс-службе судов Свердловской области РФ.
Ранее Ленинский районный суд города заключил под стражу Аяза, Акифа, Мазахира, Камала и Бакира Сафаровых, Ахлимана Гянджиева, Шахина Лалаева и Азиза Абасова. Акиф Сафаров также обжаловал решение об аресте.
По Сафарову и Лалаеву от адвокатов поступили апелляционные жалобы, сказала собеседница агентства.
28 июня в следственном управлении СК РФ по Свердловской области сообщили о пресечении деятельности группировки, причастной к ряду убийств, которые были совершены на территории Екатеринбурга в начале 2000-х годов. Под стражу заключены восемь обвиняемых.
По предварительным данным, один из фигурантов умер в результате сердечной недостаточности. Причины смерти еще одного фигуранта устанавливаются. Их тела были доставлены из Екатеринбурга в Баку, где затем заявили, что судебно-медицинская экспертиза зафиксировала следы насилия, и выразили протест российской стороне.скачать dle 11.3