02.07.2025 19:25 1 347
"Düşünürəm ki, burada meyar kimi rüsumların inflyasiyanı təhrik etməməsidir. Əgər onlar bu meyardan çıxış etməyi planlaşdırırlarsa, düşünürəm ki, bunu (faiz dərəcəsinin azaldılmasını - red.) daha tez də edə bilərlər, yəni sentyabr ayına qədər", - deyə o vurğulayıb.
Xatırladaq ki, iyunun 18-də FES faiz dərəcəsini 4,25-4,5% səviyyəsində saxlamaq qərarına gəlib. Bu, FES-in faiz dərəcəsinin azaldılmasına davamlı çağırış edən ABŞ prezidenti Donald Trampı qəzəbləndirib. O, tənzimləyicinin ABŞ hökumətinin kredit xərclərinin yüksək səviyyədə qalması üçün qəsdən faiz dərəcəsini azaltmadığını iddia edib. FES-in sədri Cerom Pauell öz qərarını Ağ Evin idxal rüsumlarının sərtləşdirilməsi nəticəsində yaranan iqtisadi qeyri-müəyyənliyin artması ilə izah edib. O, həmçinin bildirib ki, Trampın tələblərinə baxmayaraq, FES faiz dərəcəsini azaltmağa tələsmir.скачать dle 11.3

Глава Минфина США назвал сроки возможного снижения cтавки ФРС
"Я думаю, что критерием тут выступает то, что пошлины не провоцировали инфляцию. Если они планируют исходить из этого критерия, полагаю, они могут сделать это (снизить ставку - ред.) и быстрее, но точно к сентябрю", - сказал он.
Напомним, что 18 июня ФРС приняла решение оставить процентную ставку без изменений на уровне 4,25-4,5%. Это возмутило президента США Дональда Трампа, который постоянно призывает к ее снижению. Он утверждал, что финрегулятор умышленно не сокращает уровень ставки, чтобы расходы по займам для правительства США оставались на высоком уровне.
Председатель ФРС Джером Пауэлл объяснил свое решение ростом экономической неопределенности, вызванной ужесточением импортных пошлин вашингтонской администрацией. Он также заявил, что финрегулятор не намерен спешить в вопросе сокращения базовой процентной ставки, несмотря на требования Трампа.