“Fitch” Azərbaycan manatının növbəti 5 ildə sabit qalacağını gözləyir
“Fitch Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyinin proqnozuna görə, Azərbaycan manatının ABŞ dollarına de-fakto bağlılığı ən azı 2030-cu ilin sonuna qədər 1,7 manat səviyyəsində saxlanılacaq.
“Fitch”ə istinadən xəbər verir ki, hakimiyyətin ortamüddətli perspektivdə valyuta çevikliyinin tədricən artırılması ilə bağlı planları elan etməsinə baxmayaraq, sabit məzənnənin saxlanılması əsas siyasi prioritetlərdən biri hesab olunur.
Agentlik qeyd edir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı bank sistemində struktur likvidlik artıqlığının idarə edilməsi alətlərini inkişaf etdirməyə davam edir, həmçinin pul-kredit siyasətinin transmissiya mexanizminin səmərəliliyini gücləndirir.
"Buna baxmayaraq, monetar qərarların iqtisadiyyata təsiri məhdud olaraq qalır", - “Fitch” analitikləri vurğulayırlar. Onlar məhdudlaşdırıcı amillər arasında daxili pul bazarlarının yetərincə inkişaf etməməsini, bank sektorunda yüksək likvidliyi, həmçinin dollarlaşmanın əhəmiyyətli səviyyəsini qeyd edirlər. 2025-ci ilin aprel ayına depozitlərin 40 %-ə qədəri azalma tendensiyasına baxmayaraq, xarici valyutada ifadə olunur”, – agentlik vurğulayır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı inflyasiyanın qarşısını almaq və makroiqtisadi vəziyyəti sabitləşdirmək məqsədilə 2017-ci ildə milli valyutanın 1 ABŞ dollarına nisbətən məzənnəsini 1,7 manat səviyyəsində müəyyən edib.
Qeyd edək ki, “Fitch” ilə yanaşı, Niderlandın “ING Group”u və Asiya İnkişaf Bankının analitikləri də manatın dollara bağlılığının 2026-cı ilə qədər saxlanılacağını gözləyirlər. Öz növbəsində, Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi və “S&P Global Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyi mövcud sabit məzənnə rejiminin ən azı 2028-ci ilin sonuna qədər saxlanılacağını proqnozlaşdırır.скачать dle 11.3

Fitch ожидает стабильности курса азербайджанского маната в ближайшие 5 лет
По прогнозу международного рейтингового агентства Fitch Ratings, Азербайджан сохранит де-факто привязку национальной валюты к доллару США на уровне 1,7 маната за доллар как минимум до конца 2030 года.
Как передает Median.Az со ссылкой на Fitch, поддержание стабильного обменного курса рассматривается как один из ключевых политических приоритетов, несмотря на заявленные властями планы по постепенному расширению валютной гибкости в среднесрочной перспективе.
Агентство отмечает, что Центральный банк Азербайджана продолжает развивать инструменты управления структурным избытком ликвидности в банковской системе, а также усиливает эффективность трансмиссионного механизма денежно-кредитной политики.
“Тем не менее, влияние монетарных решений на экономику остается ограниченным”, - подчеркивают аналитики Fitch. Среди сдерживающих факторов они выделяют недостаточно развитые внутренние денежные рынки, высокую ликвидность в банковском секторе, а также значительный уровень долларизации. По состоянию на апрель 2025 года около 40% банковских депозитов в стране остаются номинированными в иностранной валюте, несмотря на тенденцию к снижению, подчеркивает агентство.
Курс маната на уровне 1,7 за доллар был зафиксирован Центральным банком в 2017 году с целью сдерживания инфляции и стабилизации макроэкономической ситуации.
Отметим, что, помимо Fitch, сохранения привязки маната к доллару до 2026 года ожидают также аналитики нидерландского банка ING и Азиатского банка развития. В свою очередь, Министерство экономики Азербайджана и международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings прогнозируют, что действующий режим фиксированного курса сохранится, по меньшей мере, до конца 2028 года.скачать dle 11.3