Ermənistanın yeni təxribatları: növbəti atəş barədə mif
Ermənistan Müdafiə Nazirliyi guya saat 08:00-dan 09:00-a qədər Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bölmələrinin ölkənin Sünik vilayətində (Zəngəzur - red.) yerləşən Nerkin And kəndi istiqamətində atəş açması barədə məlumat yayıb. Erməni tərəfinin iddiasına görə, atəş nəticəsində yaşayış evinə ziyan dəyib.
Caliber.az-a istinadən bildirir ki, etibarlı mənbələr bu məlumatın həqiqətə uyğun olmadığını qeyd ediblər:
"Azərbaycan Ordusunun bölmələri göstərilən istiqamətdə atəş açmayıb, erməni tərəfinin yaydığı bəyanatlar uydurmadır və həqiqətə uyğun deyil".
"Azərbaycan Silahlı Qüvvələri mülki obyektlərə hücum etməmək prinsipinə ciddi şəkildə riayət edir və heç vaxt dinc əhali üçün təhlükə yaratmayıb və yaratmır. Mənbələrimiz qeyd edib ki, İrəvan tərəfindən bu cür ittihamlar həm erməni, həm də beynəlxalq ictimaiyyəti dezinformasiya etmək məqsədi daşıyır.
Son vaxtlar erməni hərbi strukturları tərəfindən bu cür məlumat atmaları sistematik xarakter alıb. Bu, şərti sərhəd boyunca gərginlik illüziyası yaratmağa yönəlmiş müəyyən informasiya strategiyasının mövcudluğundan danışmağa imkan verir. Məqsəd aydındır - xarici müşahidəçilərdə baş verənlər haqqında yanlış təsəvvür formalaşdırmaq və bu cür iddiaların irəli sürülməsi üçün heç bir real əsas olmadığı halda Ermənistanı qurban rolunda təqdim etmək. Regiona sabitlik və davamlı sülhə doğru hərəkət lazım olduğu bir vaxtda, bu cür bəyanatlar yalnız etimad mühitini sarsıdır və erməni tərəfinin konstruktiv yanaşma əvəzinə hələ də informasiya (və təkcə informasiya deyil) təxribatları metodundan istifadə etdiyini nümayiş etdirir", - deyə məlumatda bildirilir.скачать dle 11.3

Новые провокации Армении: миф об очередном обстреле
Министерство обороны Армении распространило информацию о том, что якобы с 08:00 до 09:00 подразделения Вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Неркин Анд, расположенного в Сюникской области страны (Зангезур - ред.). По утверждению армянской стороны, в результате обстрела был повреждён жилой дом.
Однако, как сообщили Caliber.az достоверные источники, данное заявление не соответствует действительности. Подразделения азербайджанской армии в указанном направлении огонь не открывали, а распространённые армянской стороной заявления являются надуманными и не соответствуют действительности.
"ВС Азербайджана строго придерживаются принципа ненападения на гражданские объекты и никогда не представляли и не представляют угрозы для мирного населения. Наши источники отметили, что подобные обвинения со стороны Еревана преследуют цель дезинформировать как армянскую, так и международную общественность.
В последнее время подобные вбросы со стороны армянских военных структур стали носить систематический характер. Это позволяет говорить о наличии определённой информационной стратегии, направленной на создание иллюзии напряжённости вдоль условной границы. Цель очевидна - сформировать у внешних наблюдателей ложное представление о происходящем и представить Армению в роли жертвы, несмотря на отсутствие каких-либо реальных оснований для подобных утверждений. В условиях, когда региону необходима стабильность и движение в сторону устойчивого мира, подобные заявления лишь подрывают атмосферу доверия и демонстрируют, что армянская сторона по-прежнему использует метод информационных (и не только) провокаций вместо конструктивного подхода", - сказано в сообщении.скачать dle 11.3