İranda iki bankın informasiya sistemlərinə kiberhücumlar olub
İranda İsrailin kiberhücumları nəticəsində iki bankın – “Bank SEPAH” və “Bank Pasargad”ın informasiya sistemlərinin işində nasazlıq baş verib.
Bu barədə İran KİV ölkə komandanlığına istinadən məlumat verib.
"Kompüter təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərimiz banklardan birinin sistemlərindəki nasazlığı tez bir zamanda aradan qaldıra biliblər və hazırda ikinci bankın sistemlərinin işini bərpa etməyə çalışırlar", - məlumatda bildirilib.
KİV-in məlumatına görə, İsraillə əlaqəli "Predatory Sparrow" haker qrupu çərşənbə axşamı “Bank SEPAH”ın sistemlərinə hücum edərək onun məlumatlarını məhv etdiyini, çərşənbə günü isə “Nobitex” kriptovalyuta birjasına hücum etdiyini bildirib.

В Иране сообщили о кибератаках на информационные системы двух банков
В результате израильских кибератак сбой произошел в работе информационных систем двух банков в Иране - Bank Sepah и Bank Pasargad.
Об этом сообщают иранские СМИ со ссылкой на командование Ирана.
"Нашим экспертам в компьютерной безопасности удалось быстро устранить сбой в системах одного банка, и в настоящее время они пытаются восстановить функционирование систем второго банка", - сказано в сообщении.
По данным СМИ, хакерская группа "Predatory Sparrow", имевшая отношение к Израилю, заявляла, что во вторник взломала системы иранского Bank Sepah и уничтожила его данные, а в среду - взломала иранскую криптобиржу Nobitex.