Maldiv adaları ilə Azərbaycan arasında viza rejimi qismən ləğv edildi
İyunun 18-də "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Maldiv Respublikası Hökuməti arasında diplomatik, xidməti və rəsmi pasport sahiblərinin qarşılıqlı viza tələbindən azad edilməsi haqqında Saziş" qüvvəyə minir.
Saziş 2024-cü il noyabrın 15-də Bakıda COP29 çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Xəlil arasında keçirilmiş görüşdə imzalanıb.
Müvafiq qanun layihəsi Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin 2024-cü il dekabrın 27-də keçirilən iclasında müzakirə edilərək qəbul olunub, daha sonra isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsdiq edilib.
Saziş Azərbaycan və Maldivin diplomatik, xidməti və rəsmi pasportlara malik olan vətəndaşlarının hərəkətini asanlaşdırmaq vasitəsilə iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin daha möhkəmləndirilməsi və inkişafı məqsədini daşıyır.
Razılaşmaya əsasən, tərəflərin etibarlı diplomatik və xidməti (rəsmi) pasportlara malik olan vətəndaşları bir-birinin ərazilərinə vizasız daxil ola, oradan tranzit ilə keçə, oranı tərk edə və giriş tarixindən 90 günə qədər müddətdə orada vizasız qala bilərlər.скачать dle 11.3

Между Азербайджаном и Мальдивами частично отменен визовый режим
С 18 июня вступает в силу "Соглашение между правительством Азербайджанской Республики и правительством Мальдивской Республики об освобождении владельцев дипломатических, служебных и официальных паспортов от взаимных визовых требований".
Соглашение было подписано 15 ноября 2024 года в Баку в рамках COP29 на встрече между министрами иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и Мальдивской Республики Абдуллой Халилом.
Соответствующий законопроект был обсужден и принят на состоявшемся 27 декабря 2024 года заседании Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, после чего утвержден Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Соглашение направлено на дальнейшее укрепление и развитие дружественных связей между двумя странами путем упрощения передвижения граждан Азербайджана и Мальдив, имеющих дипломатические, служебные и официальные паспорта.
Согласно договоренности, граждане сторон, имеющие действительные дипломатические и служебные (официальные) паспорта, могут въезжать на территорию друг друга без визы, проезжать через нее транзитом, покидать ее и находиться там без визы в течение 90 дней со дня въезда.скачать dle 11.3