KİV: Ağ Ev rəhbəri İrana danışıqlar masasına oturmaq üçün son şans verəcək
Ağ Ev rəhbəri Donald Trampın İsraillə İran arasında münaqişənin kəskinləşməsi fonunda Tehrana danışıqlar masasına oturmaq üçün “son şans” verəcəyi gözlənilir.
Bu barədə “Jerusalem Post” qəzeti Amerika və Avropa mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
“Trampın İrana “son şans” təklifi təqdim edəcəyi gözlənilir. Belə bir təklif edilərsə, o, ABŞ-nin uranın sıfır zənginləşdirilməsi prinsipinə əsaslanacaq”, - nəşr yazıb.
Xatırladaq ki, İran və ABŞ Omanın vasitəçiliyi ilə Tehranın nüvə dosyesi ilə bağlı 5 raund danışıqlar aparıb. Danışıqların sonuncusu mayın 23-də İtaliyanın paytaxtı Romada baş tutub. Onun nəticələrindən sonra İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri Abbas Əraqçi Omanın təklif etdiyi danışıqlarda irəliləyişə nail olmaq üçün maneələrin aradan qaldırılmasına kömək edə biləcək mexanizmləri açıqlayıb. İranlı nazirin sözlərinə görə, bu cür irəliləyiş bir və ya iki raundda mümkündür. Bununla belə, əsas maneə İranın uranı zənginləşdirmək imkanları məsələsi olub.скачать dle 11.3

СМИ: Трамп даст Ирану последний шанс сесть за стол переговоров
Президент США Дональд Трамп, как ожидается, даст Ирану "последний шанс" сесть за стол переговоров на фоне эскалации конфликта между Израилем и Ираном.
Об этом сообщает газета Jerusalem Post со ссылкой на американские и европейские источники.
"Ожидается, что Трамп представит Ирану предложение "последнего шанса"... Если такое предложение будет сделано, оно будет основано на американском принципе нулевого обогащения урана", - пишет издание.
Напомним, что Иран и США при посредничестве Омана провели пять раундов непрямых переговоров по иранскому ядерному досье. Последний из них состоялся в Риме 23 мая. По его итогам глава МИД исламской республики Аббас Аракчи заявил о предложенных Оманом механизмах, которые могут помочь устранить препятствия на пути к достижению прогресса в переговорах. Такой прогресс, заявил иранский министр, возможен через один-два раунда. Однако основным камнем преткновения стал вопрос возможности обогащения Ираном урана.скачать dle 11.3