Pensiyadan vaxtından əvvəl istifadə imkanı: Özəl fondların xüsusiyyətləri
"Əmək qanunvericiliyinə 200-ə yaxın dəyişiklik üzərində işlər tamamlanmaq üzrədir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin məlumatına görə, onlardan bir qismi Əmək Məcəlləsinə dəyişikliklər, bəziləri isə yeni aktlar kimi təklif olunur. Digər profil qurumlar ilə razılaşdırılma mərhələsində olan qanun layihələrindən biri də qeyri-dövlət (özəl) pensiya fondları ilə bağlıdır. Özəl pensiya fondlarının yaradılması ilə bağlı 20-dən çox normativ hüquqi akt layihəsi hazırlanıb".
O, özəl pensiya fondlarının yaradılmasının vətəndaşlara nə qazandıracağını açıqlayıb:
"Əksər inkişaf etmiş dövlətlərdə vətəndaşlar özəl pensiya fondlarından çox sıx şəkildə istifadə edirlər. Özəl pensiya fondu imkan verir ki, vətəndaşlar pensiya yaşına çatdıqda yalnız dövlətdən deyil, özəl fonddan da pensiya ala bilsinlər. Bu da təbii ki, pensiya məbləğinin artmasına gətirib çıxarır. Bu kontekstdən, oxşar praktikanın Azərbaycanda tətbiq edilməsinə ehtiyac var idi.
Özəl pensiya fondu yaradılarsa, vətəndaş pensiyaya çıxan zaman iki mənbədən pensiya ala biləcək. Məsələn, əgər onun pensiya məbləği 600 manatdırsa, özəl pensiya fonduna ödədiyi ödənişlər nəticəsində əlavə olaraq 300 manat almaq imkanı qazanacaq. Bu nümunədə, vətəndaş 600 manat deyil, 900 manat pensiya ala biləcək. Təbii ki, özəl fonddan ödənilən pensiya məbləği birbaşa yığımlardan asılı olacaq. Bu zaman daha çox yığım daha çox pensiya məbləği demək olacaq.
Özəl pensiya fondlarının digər səciyyəvi xüsusiyyəti həmin fondda yığılan pensiya kapitalından daha tez istifadə imkanıdır. Əksər dövlətlərdə özəl fondlarda yığılan kapitaldan pensiya yaşından əvvəl istifadə imkanları var. Digər tərəfdən, xarici təcrübə göstərir ki, bu zaman özəl fondda yığılan vəsaitin aylıq və ya hissə-hissə götürülməsi də mümkün olur. Bu kontekstdən, belə fondlar həm pensiya kapitalından daha tez istifadəyə, həm ödəniş qrafikinin qarşılıqlı razılaşdırılmasına imkan verir".
"Bunlarla yanaşı, özəl pensiya fondunun etibarlılığı da çox önəmlidir. Çünki belə pensiya fondları yaranarsa, vəsaitlər manatla yığılacaq və onun idarəedilməsi həyata keçiriləcək. Ona görə də burada ilkin kapitalın formalaşdırılması, etibarlılığın artırılması önəm daşıyır. Bu baxımdan, özəl pensiya fondları yaradıldıqdan sonra orada yığılan vəsaitlərin indeksasiyasının həyata keçirilməsi və valyuta risklərinin sığortalanmasına ehtiyac var. Bu isə praktikada daha təkmil mexanizmin hazırlanıb təqdim edilməsini aktuallaşdırır", - deputat vurğulayıb.скачать dle 11.3

Работа над внесением почти 200 изменений в трудовое законодательство Азербайджана находится на завершающей стадии. По информации Министерства труда и социальной защиты населения, часть из них будет представлена в виде поправок к Трудовому кодексу, а другие - как новые нормативные акты. Один из законопроектов, находящихся на стадии согласования с профильными ведомствами, касается создания негосударственных (частных) пенсионных фондов. Для реализации этой инициативы уже подготовлено более 20 проектов нормативно-правовых актов.
Об этом рассказал депутат-экономист Вугар Байрамов в своей последней публикации в соцсети.
Он подробно объяснил, какие преимущества получат граждане от создания частных пенсионных фондов:
"В большинстве развитых стран граждане активно пользуются услугами частных пенсионных фондов. Такие фонды позволяют людям при достижении пенсионного возраста получать пенсию не только от государства, но и из частного фонда. Это, естественно, приводит к увеличению общей суммы пенсионных выплат. В этом контексте внедрение подобной практики в Азербайджане было необходимо.
При создании частных пенсионных фондов гражданин сможет получать пенсию из двух источников одновременно. Например, если его государственная пенсия составляет 600 манатов, то благодаря взносам в частный пенсионный фонд он сможет дополнительно получать еще 300 манатов. В этом примере общая сумма пенсии составит не 600, а 900 манатов. Разумеется, размер выплат из частного фонда будет напрямую зависеть от накоплений. Чем больше накопления, тем выше будет пенсия.
Еще одна характерная особенность частных пенсионных фондов - возможность более раннего использования накопленного пенсионного капитала. В большинстве стран существуют механизмы, позволяющие воспользоваться средствами из частных фондов до достижения пенсионного возраста. Кроме того, международный опыт показывает, что накопленные в частном фонде средства можно получать ежемесячно или частями. Таким образом, такие фонды обеспечивают как более ранний доступ к пенсионному капиталу, так и возможность согласования графика выплат".
"Наряду с этим, надежность частного пенсионного фонда имеет первостепенное значение. Поскольку при создании таких фондов средства будут накапливаться в манатах и управляться соответствующими структурами, важно обеспечить формирование начального капитала и повышение надежности. В этом отношении после создания частных пенсионных фондов необходимо будет проводить индексацию накопленных средств и страхование валютных рисков. Это делает актуальной разработку и представление более совершенного механизма на практике", - подчеркнул парламентарий.