Çində Azərbaycanın rəsmi turizm ofisi açılacaq
Bu barədə “Report”a açıqlamasında Dövlət Turizm Agentliyinin Aparat rəhbəri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Kənan Quluzadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Çin bazarı gələcək üçün prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edilib: “Ölkə rəhbərliyi səviyyəsində bu istiqamətdə qərarlar qəbul edilir, beynəlxalq sazişlər imzalanır və turizm sənayesinə dair tapşırıqlar verilir. Hazırda texniki-maliyyə məsələləri yekunlaşmaq üzrədir və ilin sonuna qədər Çində rəsmi turizm ofisimizin açılması planlaşdırılır”.
K. Quluzadə bildirib ki, “China Ready” strategiyası çərçivəsində çinli turistlər üçün xüsusi bələdçilər hazırlanır, həmçinin onlara uyğunlaşdırılmış onlayn platformalar və çap məhsulları üzərində iş aparılır.
“Bu, Azərbaycanın Çin bazarına nə qədər ciddi yanaşdığını göstərir. Hazırda bizim turizm ofisimiz İsraildə (Tel-Əviv) və Rusiyada (Moskva) fəaliyyət göstərir. Yaxın vaxtlarda Türkiyədə (İstanbul) də ofis açılacaq. Daha sonra isə Çin növbəti addım olacaq”, - deyə o əlavə edib.скачать dle 11.3

В Китае откроется официальный туристический офис Азербайджана
Об этом Report заявил исполняющий обязанности главы Аппарата Государственного агентства по туризму Кянан Гулузаде.
По его словам, китайский рынок является одним из приоритетных направлений на перспективу: "По таким вопросам решения принимаются на уровне руководства страны, подписываются международные соглашения и даются поручения для туристической отрасли. В настоящее время дорабатываются технические и финансовые вопросы, и до конца года в Китае планируется открыть официальный туристический офис Азербайджана".
Гулузаде отметил, что в рамках стратегии China Ready готовятся специальные гиды для китайских туристов, а также ведется работа над адаптированными под них онлайн-платформами и печатной продукцией.
"Все это показывает, насколько серьезно Азербайджан относится к китайскому рынку. В настоящее время наш туристический офис работает в Израиле (Тель-Авив) и России (Москва). В ближайшее время также откроется офис в Турции (Стамбул). Следующим направлением станет Китай", - добавил он.