Azərbaycanda bələdiyyə sədrinə elektron qolbaq taxıldı
Göygöl Rayon Məhkəməsində vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə və vəzifə saxtakarlığında təqsirləndirilən Zamiq Babayevin (adı, soyadı şərtidir) cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı yekunlaşıb.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim Rəşad Mustafayevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə təqsirləndirilən şəxsə 2 il 3 ay müddətinə azadlığın məhdudlаşdırılmаsı (elektron qolbaq) cəzası təyin edilib.
İttihama görə, Zamiq Babayev 23 dekabr 2019-cu il tarixdən 06 iyun 2024-cü il tarixədək olan müddət ərzində Göygöl rayonu Mollacəlilli kənd bələdiyyəsinin üzvü və sədri olub. Aparılmış araşdırma zamanı Ədliyyə Nazirliyindən daxil olmuş sənədlərlə müəyyən edilib ki, Göygöl rayonu Mollacəlilli bələdiyyəsinin inzibati ərazisinə aid olan ərazidə yerli özünüidaretmə fəaliyyəti təşkil olunmayıb, bələdiyyə sədri təqsirləndirilən şəxs vəzifə öhdəliklərini yerinə yetirməyib, vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edib, xidməti səlahiyyətlərinin hüdudlarından kənara çıxaraq kollegial orqan olan Mollacəlilli bələdiyyəsinin adından qərarlar tərtib edib O, həmçinin bələdiyyə mülkiyyətindən torpaq sahələrinin ayrılmasına təkbaşına qərarlar qəbul edib. Nəticədə onun qanunsuz əməlləri yerli özünüidarəetmənin ictimai mənafeyinə və nüfuzuna ziyan vurub.скачать dle 11.3

В Азербайджане председателю муниципалитета надели электронный браслет
В Гёйгёльском районном суде завершилось следствие по уголовному делу Замига Бабаева (имя и фамилия условные), обвиняемого в злоупотреблении должностными полномочиями и служебном подлоге.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на pravda.az, приговор был объявлен на заседании под председательством судьи Рашада Мустафаева.
Суд приговорил обвиняемого к 2 годам и 3 месяцам ограничения свободы (электронный браслет).
Согласно обвинительному заключению, З.Бабаев с 23 декабря 2019-го по 6 июня 2024 года был членом и председателем муниципалитета села Молладжалилли Гёйгёльского района. В ходе расследования на основании документов, поступивших из Министерства юстиции, было установлено, что на административной территории упомянутого муниципалитета не была организована деятельность органов местного самоуправления, обвиняемый председатель муниципалитета не исполнял свои должностные обязанности, злоупотреблял служебным положением и, выйдя за рамки должностных полномочий, подготавливал решения от имени муниципалитета Молладжалилли, являющегося коллегиальным органом. Он также единолично принимал решения о выделении земельных участков из муниципальной собственности. В результате его незаконных действий нанесен ущерб общественным интересам и репутации местного самоуправления.скачать dle 11.3