Bakıdakı məktəbdə şagirdlərdən attestat üçün pul yığılır? - İDDİA (VİDEO)
Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, bu iddianı övladı Bakıdakı 264 nömrəli məktəb-liseydə təhsil alan valideyn səsləndirib.
Valideyn Rövşən Zeynallı bildirib ki, onun övladı Xədicə Zeynallı adıçəkilən təhsil ocağının 9-cu sinif şagirdidir. Onun qızının oxuduğu sinfin rəhbəri uşaqlardan 20 manat gətirməsini tələb edib.
9-cu sinif şagirdləri də iddiaların doğru olduğunu deyiblər.
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsindən (BŞTİ) bildirilib ki, məsələ ilə bağlı araşdırma aparılacaq və nəticələri barədə ictimaiyyətə məlumat veriləcək. Qeyd olunub ki, məktəbin, müəllimin fəaliyyətinə uyğun olmayan hallara qarşı qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində müvafiq tədbirlərin görülməsi hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılır.
Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyindən isə bildirilib ki, bu il tam orta təhsil haqqında attestatların XI sinif məzunlarına 14-20 iyun, ümumi orta təhsil haqqında attestatların isə 23-28 iyun tarixləri aralığında təqdim edilməsi planlaşdırılır. Məzunlar qeyd olunan tarixlərdə təhsil aldıqları məktəblərə yaxınlaşaraq attestatlarını təhvil ala bilərlər. Təhsil sənədləri dövlət hesabına verilir və bununla bağlı heç bir ödəniş tələb edilə bilməz.

В одной из бакинских школ требуют деньги за аттестат? (Видео)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, с таким утверждением выступил отец одной из учениц школы-лицея №264 Ровшан Зейналлы.
По словам мужчины, его дочь Хадиджа Зейналлы обучается в 9-м классе указанного образовательного учреждения. Он отметил, что классный руководитель его дочери потребовал, чтобы каждый ученик сдал по 20 манатов. Эту информацию подтвердили и сами школьники.
В Управлении образования города Баку заявили, что по данному факту проводится проверка. Общественность будет проинформирована о ее результатах. В структуре также подчеркнули, что принятие мер в соответствии с законодательством в отношении случаев, не соответствующих принципам работы школы и учителей, находится под постоянным контролем.
В свою очередь, в Государственном агентстве дошкольного и общего образования напомнили, что в этом году выдача аттестатов о полном среднем образовании для выпускников XI классов запланирована на период с 14 по 20 июня, а аттестатов об общем среднем образовании - с 23 по 28 июня. Документы выдаются за счет государства, и взимание какой-либо платы за них запрещено.