18 yaşlı əsgərin ölməsi faktı üzrə CİNAYƏT İŞİ BAŞLANILDI
Dövlət Sərhəd Xidmətinin müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu, əsgər Həsənli Rasim Raməddin oğlunun ölüm faktı əsasında prokurorluq əməkdaşları tərəfindən müvafiq baxışlar keçirilib, ölümün səbəbinin müəyyən edilməsi məqsədilə ekspertiza təyin olunub, eləcə də digər zəruri hərəkətlər icra edilib.
Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğunun Mətbuat Xidmətindən  verilən məlumata görə, faktla bağlı Bakı hərbi prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 342.1-1-ci (Rəisin və ya vəzifəli şəxsin öz xidməti borcuna vicdansız və ya laqeyid münasibəti nəticəsində öz xidməti vəzifəsini yerinə yetirməməsi və ya lazımi qaydada yerinə yetirməməsi ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə cinayət işi başlanılaraq ibtidai istintaq aparılır.
Hazırda ibtidai istintaq davam etdirilir, qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq bütün tədbirlərin görülməsi, o cümlədən hər bir əmələ və fakta hüquqi qiymət verilməsi təmin ediləcəkdir.скачать dle 11.3

Возбуждено уголовное дело по факту смерти 18-летнего военнослужащего Госпогранслужбы
Сотрудники прокуратуры предприняли необходимые шаги в связи с фактом смерти военнослужащего срочной действительной военной службы Государственной пограничной службы (ГПС) Азербайджанской Республики (АР), солдата Расима Рамаддин оглу Гасанли. Для установления причины смерти назначена экспертиза, а также выполнены другие действия.
Как сообщили в пресс-службе Военной прокуратуры АР, по данному факту в Бакинской военной прокуратуре возбуждено уголовное дело по статье 342.1-1 (халатное отношение к службе, повлекшие по неосторожности смерть потерпевшего или иные тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики и проводится предварительное следствие.
В настоящее время предварительное следствие продолжается, в соответствии с требованиями законодательства будут приняты все меры, в том числе дана правовая оценка каждому действию и факту.скачать dle 11.3