493 hərbçi 610 ədəd son nəsil protezlə təmin olunub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyində müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan bir qrup şəxslə görüş keçirilib.
Bildirilib ki, görüşdə Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Ramin Rzayev son illər ölkədə əlillik və reabilitasiya sahəsində aparılan islahatlar, reabilitasiya infrastrukturunun müasirləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Reabilitasiya sahəsində keyfiyyət və əlçatanlığın təmin edilməsi üçün atılan addımlar, xidmətlərin həcminin genişləndirildiyi, alternativ reabilitasiya üsullarının tətbiq edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, postmüharibə dövründə Agentliyin reabilitasiya mərkəzlərində 3 600 nəfər müharibə iştirakçısı, onların ailə üzvləri və şəhid ailəsi üzvləri reabilitasiya və sosial-psixoloji xidmətlərlə təmin edilib və həmin xidmətlər bu gün də davam etdirilir. Həmçinin protez istehsalı sahəsində dünyanın qabaqcıl şirkətləri olan "Ottobock" (Almaniya) və "ÖSSUR"la (İslandiya) sıx əməkdaşlıq qurularaq, 493 hərbçi 610 ədəd yüksək texnologiyalı, son nəsil protezlə təmin olunub.
Müharibə iştirakçıları ölkədə qurulan müasir reabilitasiya sistemi, əlillik sahəsində aparılan islahatlar, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiya xidmətləri və vasitələri, xüsusilə son nəsil protezlərlə təminatı sahəsində aparılan işlərlə bağlı razılıqlarını ifadə ediblər.
Görüşdə əlillik və reabilitasiya sahəsində həyata keçirilən islahatlara dair fikir mübadiləsi aparılıb, vətəndaş cəmiyyəti institutları nümayəndələrinin rəy və təklifləri dinlənilib.скачать dle 11.3

В Государственном агентстве медико-социальной экспертизы и реабилитации при Министерстве труда и социальной защиты населения состоялась встреча с группой лиц, которым назначена инвалидность в связи с защитой территориальной целостности Азербайджана.
На встрече председатель правления госагентства Рамин Рзаев предоставил информацию о реформах, проводимых в нашей стране в последние годы в данном направлении, а также о работе по модернизации реабилитационной инфраструктуры. Были подчеркнуты шаги, предпринятые для обеспечения качества и доступности в сфере реабилитации, расширение объема услуг и внедрение альтернативных методов лечения.
Было отмечено, что в постконфликтный период 3 600 участников войны, членов их семей и семей шехидов были обеспечены реабилитационными и социально-психологическими услугами в центрах агентства. В тесном сотрудничестве с ведущими мировыми компаниями по производству протезов - Ottobock (Германия) и ÖSSUR (Исландия) - 493 военнослужащим были предоставлены 610 высокотехнологичных протезов последнего поколения.
Участники войны выразили удовлетворение созданной в стране современной системой реабилитации, реформами в данной сфере, а также работой по обеспечению инвалидов войны реабилитационными услугами и протезами.
На встрече состоялся обмен мнениями о реформах, проводимых в сфере реабилитации и услуг для лиц с инвалидностью, были выслушаны мнения и предложения представителей институтов гражданского общества.